Očekává se pokles české koruny ?

Pátek 20. listopadu

CZK CNB FX24

Další zatížení státního rozpočtu České republiky po nočním schválení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR nad pátečním ránem dne 20.11.2020 a to zrušením „super hrubé mzdy“ a po ostatních úpravách daňového balíčku tak přinese zvýšení státního deficitu o dalších 130 miliard českých korun (CZK). V reakci na další prohlubování státního dluhu analytici makléřských společností a ekonomové bankovního sektoru tak očekávají další oslabování směnného kurzu české koruny vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) nebo její stagnaci současné směnné hodnoty.

Aktuálně se tak česká koruna (CZK) na devizovém trhu v rámci forexových operací v průběhu pátečního evropského rána dne 20.listopadu 2020, zhruba v čase 6:44 CET obchodovala vůči jednotné evropské měně euro (EUR) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě v rozpětí od 26,3217 do 26,3676 CZK za EUR s dosavadním denním poklesem CZK o – 0,03 % kurzu vůči EUR. Ovšem na druhé straně pak CZK posilovala vůči americkému dolaru (USD), kdy vzájemný směnný kurz byl na hodnotě v rozpětí ve výši od 22,1470 do 22,1800 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,10 % kurzu vůči USD. Avšak podle ekonomických zpravodajů je toto posílení CZK vůči USD způsobena celkovým globálním poklesem směnné hodnoty USD, kdy v uváděném dni a čase se globální měnový pár EUR/USD pohyboval ve výši 1,188 USD za EUR s denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD a dolarový index DXY byl v poklesu o – 0,05 % své bodové hodnoty na stavu ve výši 92,24 USD bodů.

Zrušení superhrubé mzdy je součástí takzvaného daňového balíčku, který přináší řadu dalších změn v daňové oblasti. Vzrůst by měla základní daňová sleva na poplatníka: z 24 840 korun na průměrnou hrubou mzdu vždy za předminulý rok. V rámci daňového balíčku schválili poslanci také snížení spotřební daně z nafty o korunu na litr, avšak u spotřební daně z benzinu se tato Daňková sazba doposud nemění. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR také v dílčím hlasování svého posledního zasedání v pátek nad ránem dne 20.11.2020 o daňovém balíčku naopak nezvýšila žádnou ze sazeb zdanění hazardu. Tímto krokem se tak rozplynuly obavy sázkařů o výrazné omezení loterií provozované největším českým sázkařem společností Sazka a.s. a to zejména oblíbených stíracích losů. Ovšem sazby spotřební daně z tabákových výrobků naopak porostou v příštím roce rychleji, než navrhovala vláda.

Spolu s těmito opatřeními daňového balíčku pak zaměstnanci budou také moci dostávat stravenkový paušál jako alternativu ke stravenkám s tím, že tento zaměstnanecký bendit nebude podléhat odvodům a daním. Tato novela zákona nyní poputuje do Senátu Parlamentu ČR a pokud ji podpoří, dostane ji na stůl k podpisu prezident ČR pan Miloš Zeman a stane se platnou i účinnou od příští roku 2021. Vzhledem k stále relativní míře vyšší volatility směnného kurzu CZK vůči ostatním měnám a zejména pak vůči EUR a USD je značný předpoklad pro investory, že obchodování s CZK je vysoce atraktivní, avšak ryze krátkodobě spekulativní obchodování. Podle prognózy České národní banky (ČNB) by měla směnná hodnota CZK vůči EUR v příštím roce 2021 dosáhnout vzájemného směnného kurzu ve výši 26,60 CZK za EUR, což značí předpoklad mírnějšího poklesu české koruny vůči euru.