Očekává se případně opětovný pokles cen ropy

Pátek 5. června

Oil barel 2 FX24

Současný vývoj obchodování s ropou na komoditním trhu sice prozatím probíhá v obchodním trendu býčího trhu, avšak ekonomičtí zpravodajové v napojením analytiky makléřských společností během brzkého evropského pátečního rána dne 5.6.2020 upozornili na to, že někteří členové skupiny OPEC a OPEC+ již s prodloužením limitů snížené těžby nesouhlasí. Původně domluvená schůzka účastníků byla ze čtvrtka 4.června přesunuta na tento víkend a to sobotu 6.6.2020. Finanční trhy tak vyčkávají, zda hlavní těžaři ropy se opět zaváží prodloužit rekordní snížení produkce těžby surové ropy na podporu její ceny.

V průběhu pátečního evropského rána dne 6.června 2020 se komodita tak zvaného černého zlata tj. ropy obchodovala v obchodním trendu býčího trhu a prozatím zdánlivě nic nenaznačuje tomu, že by mohlo v následujícím obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 24.v pořadí dojít k poklesu ceny na komoditním trhu. Nicméně podle sdělení ekonomických zpravodajů nejistota ohledně možnosti nedohody členů OPEC a OPEC plus vzrůstá a to zejména po odkladu plánovaného termínu schůzky z 4.6. na 6.6.2020. Avšak pozitivním signálem v této věci je to, že hlavní účastníci této skupiny a to Saudská Arábie na straně OPEC a Ruská federace na straně OPEC+ chtějí do konce července prodloužit snížení těžby surové ropy o 9,7 milionů barelů denně, uvádějí zdroje ekonomického zpravodajství televizní stanice CNBC.

 

Aktuálně se tak na základě dostupných faktů v průběhu pátečního evropského rána dne 5.5.2020, zhruba v čase 7:13 CET lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala na hodnotě ve výši 37,42 USD za barel s dosavadním denním posílení o + 0,03 % své předchozí ceny. Podle analytiků lze předpokládat již v průběhu dnešního obchodního dne její pokles ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) pohybovala na hodnotě ve výši 40,15 USD za barel s dosavadním denním navýšením o + 0,40 % své předchozí ceny. Nicméně i u ceny ropy Brent analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank očekávají cenový propad.

 

Podle sdělení ekonomických zpravodajů se sice ropná skupina jak členů OPEC tak rozšířená tak zvaně spojenecká skupina OPEC+ najít vzájemnou shodu ohledně limitů omezení těžby surové ropy, avšak doposud jednoznačná shoda na výši objemu těchto limitů omezení těžby ropy není. OPEC + nesouhlasí s převrácením současných výstupních limitů omezení těžby, jako vhodné kompromisní řešení se ukazuje to, že by mohly být tyto limity omezení těžby surové ropy od července do prosince letošního roku 2020 sníženy na 7,7 milionu barelů denně, ostatně tak jak bylo již dohodnuto dříve. Tento případný návrat k původním dohodám by sice podle finančních stratégů představoval mírnější pokles cen ropy, nicméně by mělo dojít k výraznější stabilizaci trhu s ropou a její ceně v rámci obchodování na komoditním trhu.