Po poklesu akcií vzrostla cena ropy

Středa 18. října

WTI a Brent

Ceny ropy ve středu dne 18.října letošního roku 2023 a to hned na začátku obchodování vzrostly téměř o 2 americké dolary (USD) na barel a to poté, co průmyslová data ukázala větší než očekávané čerpání amerických zásob ropy. Tyto zprávy pak z části ovlivnily US akciové trhy, kde cena akciových titulů zaznamenala pokles. Tyto skutečnosti se navíc odehrávají uprostřed obav z narušení dodávek ropy z Blízkého východu kvůli prohlubujícímu válečnému konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Celou situaci v oblasti pásma Gazy ještě přiostřil úterní dne 17.10.2023 útok na nemocnici, kde zahynulo okolo 500 Palestinců.

Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 18.října letošního roku 2023, zhruba v čase 7:46 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 88,39 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 2,00 % své předchozí ceny. Tato současná cena podle dat technické analýzy představuje celkový roční nárůst o + 18,22 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož od začátku letošního roku 2023 cena ropy WTI vzrostla o + 13,68 % své předchozí ceny v závěru loňského roku 2022. Napětí v tak zvané blízkovýchodní oblasti je dle analytiků v napojení na finanční stratégy současnou příčinou růstu cen ropy na světovém komoditním trhu neboť investoři a obchodíci s ropou se obávají výpadků dodávek právě z důvodů obav rozšíření válečného konfliktu v této oblasti, kde probíhá značná část světové produkce ropy.

Záležitost hodlá řešit svoji osobní návštěvou v Izraeli i přímo prezident Spojených států amerických pan Joe Biden a to i přes to, že palestinský předák Abbás plánovanou schůzku zrušil.  Americký prezident Joe Biden se tak ve středu dne 18.10.2023 chystá na návštěvu Izraele, aby zemi vyjádřil podporu ve válce s palestinským radikálním hnutím Hamás. Bílý dům k této záležitosti uvedl,  že dá jasně najevo, že nechce, aby se konflikt rozšiřoval. V obdobném duchu a s vyjádřením podpory Izraele včera v úterý dne 17,10,2023 navštívil Tel Aviv německý kancléř pan Olaf Scholz a nejen za Německo, ale i země Evropské unie přislíbil pomoc státu Izrael. Mezitím maloobchodní tržby v USA vzrostly dle údajů za září letošního roku 2023 o více, než se očekávalo, což podnítilo očekávání dalšího zvýšení úrokových sazeb ze strany FOMC FED do konce letošního roku 2023. Zvýšení úrokových sazeb za účelem omezení inflace může zpomalit hospodářský růst a snížit poptávku po ropě.

Evropský protějšek lehké americké ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v průběhu evropského středečního rána dne 18.10.2023, zhruba v čase 8:42 CET obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 91,45 USD za barel s dovadním denním růstem o + 1.71 % své předchozí ceny. Tato současná cena ropy Brent tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční růst o + 13,73 % své ceny za posledních 52 týdnům z čehož od začátku letošního roku 2023 cena ropy Brent vzrostla o + 11,87 % ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2022. Těchto aktuálních cen ropy k středečnímu dni 18.10.2023 bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) se dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 106,10 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,13 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.