Pokles výnosů US dluhopisů zvýšil ceny zlata

Úterý 18. června

1916

V průběhu začátku obchodování úterního dne 18.června letošního roku 2024 se zastavil pokles ceny zlata a hodnota investičního zlata na komoditních trzích mírně vzrostla. Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu k této situaci došlo po té, co výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) vykázaly pokles svých dosavadních výnosů. Dalším faktorem pro pozitivní růst ceny zlata je současný investorský sentiment, kdy účastníci finančního trhu očekávají pozitivní komentáře členů FOMC FED po jeho posledním zasedání.

Aktuálně se tak v průběhu evropského úterního rána dne 18.června letošního roku 2024, zhruba v čase 6:52 CET obchodovalo investiční zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 2.337,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,37 % své ceny. Současná cena tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční nárůst o + 12,26 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož investiční zlato od začátku letošního roku 2024 vzrostlo o + 9,81 % své ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2023. Dnešní cenu investiční zlato dosáhlo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala bodový stav ve výši 105,43 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,11 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Podle finančních stratégů devizového trhu v napojení na analytiky makléřských společností tak doposud investiční zlato nepodlehlo tak zvanému inverznímu pravidlu, podle kterého při růstu hodnoty USD pak cena investičního zlata klesá. Podle těchto odborníků hlavním faktorem současného růstu ceny zlata na komoditním trhu byla skutečnost poklesu US vládních dluhopisů (US Bonds), které zamířily se svými výnosy směrem dolů. Například 10-ti letý US Bonds se v uvedeném dni a čase obchodoval s výnosem 4,271 % p.a. s dosavadním denním poklesem o - 0,8 bazického bodu a třicetiletý US Bonds pak zaznamenal denní pokles o – 0,9 bazického bodu a jeho výnos aktuálně dosahoval výše 4,40 % ročně. “Pokud by maloobchodní tržby v USA klesaly, zlato by možná mohlo vydělat 2.350 dolarů.”, řekl senior analytik City Index Matt Simpson.

Predikce ceny zlata se tak odvíjí jednak od makroekonomických dat, což aktuálně představují maloobchodní tržby v USA, která budou reportována dnes 18.6.2024 v 14:30 CET a dále pak jednotlivá vystoupení členů centrální banky USA FED (Federal Reserve System). Pro tato vystoupení, která jsou považována za tak zvané slovní intervence existuje dlouhý seznam představitelů FEDu, kteří později během dne vystoupí na různých místech, a tak lze očekávat projevy například Austana Goolsbeeho z chicagského Fedu a Thomase Barkina z Richmondského Fedu. Investoři, obchodníci a ostatní účastníci nejen komoditního trhu nyní jasnější informace o plánu centrální banky na snížení úrokových sazeb. Právě nižší úrokové sazby snižují směnnou hodnotu USD a držení zlata tak nabírá na vyšší atraktivitě, čímž poptávka po zlatě roste a jeho cena se tak zákonitě zvyšuje, uvádějí analytici.