Poptávka po ropě poklesla a s ní i cena

Čtvrtek 24. září

OIL 116 FX24

Obavy investorů z procesu zpomalení světové ekonomiky spojené s nižší poptávkou po ropě tak následně způsobily i pokles cen ropy na globálním komoditním trhu. Ceny ropy ve čtvrtek dne 24.září 2020 opětovně poklesly, jenž jsou ovlivněny obavami investorů z toho, že nejen americké hospodářské oživení se zpomaluje a to pod vlivem přetrvávající pandemie koronavirů, přičemž vznikla obnovená vlna případů nemoci Covid-19 a to zejména v Evropě, která vedla k opětovnému zavedení cestovních omezení a to již v řadě evropských států.

Aktuálně se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne 24.září 2020, zhruba v čase 9:37 CET obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 39,64 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,73 % své předchozí ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) ve výši své momentální tržní hodnoty na stavu 41,39 USD za barel s dosavadním denním oslabením o – 0,91 % své předchozí ceny. K poklesu cen ropy došlo i po té co oslabila směnná hodnota amerického dolaru (USD) a vztah ceny ropy a směnné hodnoty USD po většinou mají inverzní charakter, což tento stav doposud nenastal, jak uvádějí analytici makléřských společností.

V průběhu čtvrtečního evropského rána a dopoledne 24.září 2020 se směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s šesticí hlavních světových měn tak pohybovala na hodnotě ve výši 94,32 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Vliv koronavirové pandemie v Evropě tak nemá vliv jen na cenu ropy a směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) ale i na směnnou hodnotu jednotné evropské měny euro (EUR), kdy euro z původních hodnot ještě v minulém 38.týdnu roku 2020 vykazovalo svůj směnný kurz vůči USD nad hranicí kurzu 1,19 USD za EUR a v současnosti kurz měnového páru EUR/USD poklesl pod hranici kurzu 1,17 USD za EUR. Aktuálně se tento měnový pár obchodoval dne 24.9.2020, zhruba v čase 9:52 CET na hodnotách ve výši 1,167 USD za EUR.

V investorských a obchodních kruzích tak vznikl rozruch nad poptávkou v souvislosti s ekonomickým výhledem pod vlivem opětovného šíření infekčních koronavirů, což v prvé vlně vyvolalo vzestup směnné hodnoty amerického dolaru, protože investoři se obrátili k bezpečnějším aktivům a zvýšil se tak tlak na cenu ropy. Díky silnějšímu USD než před několika dny či týdnem je ropa s cenou v amerických dolarech méně atraktivní pro globální kupce. Vzhledem k tomu, že stále existují tzv. pandemické limity  na cestování obyvatel, zůstává poptávka po pohonných hmotách stále utlumená. Čtyřtýdenní průměr poptávky po benzínu v USA byl minulý týden 8,5 milionu barelů denně, což je o 9 % méně než v předchozím roce, ukázaly vládní údaje Spojených států.

Ceny ropy klesly poté, co tyto údaje ukázaly, že obchodní aktivita v USA v září zpomalila a představitelé americké centrální banky FED - Federálního rezervního systému označili obavy z pozastaveného oživení ekonomiky. Obdobné obavy pak sdílí i ECB (Evropská centrální banka) a to zejména ve vztahu k ekonomice Německa spolu s problematikou stále nedořešených otázek obchodní spolupráce Velké Británie a EU po Brexitu. Všechny tyto faktory pak dle analytiků ovlivňující výhled poptávky po pohonných hmotách a mají vliv na její cenotvorbu. “Ceny ropy vadnou, protože produkt k okamžitému dodání je stále hojný,” řekl Jeffrey Halley, hlavní analytik trhu ve společnosti OANDA.