Regulace kryptoměn v USA čelí kritice z obou stran

Úterý 26. září

BTC a USD FX24

Tak jak se rozšiřuje používání kryptoměn nejen ve Spojených státech amerických, ale prakticky po celém světě, tak zesílil tlak na řešení problémů spojených s držením a obchodováním virtuálních měn nebo-li kryptoměn. Zejména pak v USA nyní probíhá na nejvyšší federální úrovni diskuze v Senátu i Kongresu Spojených států amerických ohledně účinné regulace kryptoměn s tím, že současná legislativa USA neumožňuje dostatečnou kontrolu ze strany Komise pro cenné papíry (SEC -Securities and Exchange Commission), do jejíž kompetence právě kryptoregulace spadá.

Nedávno se k tomuto problému vyjádřil bývalý vysoký úředník SEC pan John Reed Stark, který vyzval Federální ministerstvo spravedlnosti, aby se do řešení kryptoregulace aktivně zapojilo, neboť současné vynucovací možnosti SEC k řešení těchto problému nestačí. Podle pana Starka se SEC omezuje na občanskoprávní vymáhání a nemůže ukládat trest odnětí svobody za porušení pravidel držení a obchodování s kryptoměnami a právě proto vyzval k zapojení Federální ministerstvo spravedlnosti USA, jejíž úlohu považuje za klíčovou. K této věci tento bývalý šéf SEC pan Stark, který  vykonával tuto funkci 11 let dále poznamenal, že shledává ohromující nedostatek trestních stíhání ohledně kryptoměn, kdy držitelé a zejména obchodníci vůbec neberou vážně opatření a nařízení SEC a uložené pokuty podle sazebníku SEC se tak vzhledem k rozsáhlému a značnému objemu finančních prostředků na trhu s digitálními měnami míjí nápravným účinkem.

Na druhé straně tyto kroky a snahy administrativy USA u samotných obchodníků s kryptoměnami čelí značné kritice a většina držitelů kryptoměn v případě rozsáhlé regulace na úroveň stávajících standardních investičních nástrojů jako jsou akcie, komodity či forex trhy pak zvažuje atraktivitu jejich následného držení v porovnání jaké možnosti a vlastnosti tyto virtuální finanční prostředky představují v současnosti. Tyto okolnosti se tak plně projevily i na aktuálním trhu kryptoměn, kdy nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) spolu s ostatními zaznamenala pokles své směnné hodnoty. Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 26.září letošního roku 2023, zhruba v čase 8:38 CET se na trhu digitálních měn Coinbase pohybovala hodnota měny BTC vůči americkému dolaru (BTC) ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotě 26.274,00 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 0,23 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.