Ropa dosáhla na světovém trhu vyšších cen

Úterý 24. ledna

WTI a Brent

Poslední vývoj cen ropy na světovém trhu a to jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak zejména severomořské ropy Brent dosáhl cenových nárůstů, kdy cena ropy WTI je nejvýše od 5.prosince loňského roku 2022 a cena ropy Brent vykázala cenové maximum od 1.prosince loňského roku 2022. Tento stav růstu cen ropy analytici přičítají vlivu dvou faktorů, a to stávajícímu poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a zejména pak oživení ekonomiky v Číně po zrušení koronavirových blokád a s tím spojenou zvýšenou poptávku po ropných produktech,

Aktuálně v průběhu úterního evropského dopoledne 24.ledna roku 2023, zhruba v čase 9:24 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 81,60 USD za barel s momentálně vyrovnaným pohybem své ceny. Cena ropy WTI přitom ještě v průběhu pondělí dne 23.ledna letošního roku se pohybovaly zhruba o více jak 1 USD za barel ve vyšší ceně, a to ve výši 82,64 USD za barel. Nicméně současná cena ropy WTI představuje v ročním porovnání stále růst o + 8,39 % své ceny, avšak od začátku letošního roku 2023 je dle dat technické analýzy toto cenové zvýšení ve velikosti pouze ve výši o + 1,29 % ceny ropy WTI. Podle finančních stratégů komoditního trhu toto navýšení ceny ropy WTI plně odpovídá trendu a stavu na světovém trhu a podle některých za pouhé 3 týdny od začátku letošního roku 2023 je tento růst ceny ropy WTI v porovnání s celoročním růstem ceny více jak nadprůměrný.

Evropský protějšek lehké americké ropě WTI (West Texas Intermediate) a to severomořská ropa Brent se v průběhu úterního dopoledne dne 24.ledna 2023, zhruba v čase 9:44 CET se obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 88,26 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,08 % své ceny ropy Brent. Tato cena se tak přibližuje své nedávné nejvyšší ceně z obchodní seance během pondělí dne 23.1.2023, kdy nejvyšší denní cena byla 89,09 USD za barel. V celkovém ročním porovnání pak současná cena představuje roční nárůst o + 13,19 % své ceny ropy Brent s tím, že cenový nárůst dle dat technické analýzy vykazuje posílení o + 2,69 % ceny od začátku letošního roku 2023 tj. za zhruba jen tři obchodní týdny. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu, na současný růst cen ropy jak WTI i Brent mimo jiné měla vliv směnné hodnoty amerického dolaru (USD), která je v poklesu.

Nyní aktuálně dne 24.1.2023, zhruba v čase 10:07 CET dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla směnná hodnota USD na hodnotě ve výši 101,88 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,25 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Ceny ropy na většině světových fyzických trhů začaly rok růstem, protože Čína vykazovala známky většího nakupování a obchodníci se obávají, že sankce vůči Rusku by mohly zpřísnit nabídku. "Zatímco samotné znovuotevření (Číny) se nepochybně ukáže jako komplikované, zejména během prázdnin, první náznaky naznačují, že došlo ke zvýšení aktivity, což znamená, že ekonomika by mohla fungovat lépe," uvedl analytik OANDA pan Craig Erlam. Koalice Evropská unie a Skupina sedmi (G7) omezí ceny ruských rafinovaných produktů již od 5. února 2023, kromě cenového stropu pro ruskou ropu platného již od loňského prosince roku 2022 a embarga EU na dovoz ruské ropy po moři. Nejen v této souvislosti se očekává, že se cena ropy Brent vrátí zpět do rozmezí mezi 90 a 100 USD za barel, v návaznosti na tom, jak se trh s ropou zpřísňuje, řekl analytik pan Erlam.