Ropa hledá svoji cenu a ta je stále v pohybu

Úterý 31. října

Oil FX24

Komoditní trh s ropou během několika málo posledních dní vykázal zvýšenou volatilitu cen jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak severomořské ropy Brent. Tenzi ohledně cen ropy dle analytiků nejvíce způsobilo napětí v Blízkovýchodní oblasti po vypuknutí válečného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou ceny výrazně vzrostly. Ceny ropy zejména rostly po zahájení pozemní operace Izraele na palestinské území pásma Gazy, kdy stále hrozí rozšíření konfliktu v této oblasti. Následně však cena ropy klesla pod tlakem obav z uvolnění značného množství zásob ropy z této Blízkovýchodní oblasti.

Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 31.října letošního roku 2023, zhruba v čase 7:38 CET ceny ropy změnily obchodní trend a jejich cena opět začala vzrůstat a dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností  a finanční stratégy komoditního trhu v souvislosti s očekávaným rozhodnutím centrálních bankéřů Spojených států amerických, kdy právě dnes 31.10.2023 začíná dvoudenní zasedání klíčového výboru centrální banky USA Federálního výboru pro volný trh FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), který má projednat aktuální výši úrokových sazeb. Právě úrokové sazby jako měno politický nástroj centrálních bankéřů výrazně ovlivňuje směnnou hodnotu amerického dolaru (USD), coby hlavní měny globálního komoditního trhu a tudíž změna úrokových sazeb přes směnnou hodnotu USD ovlivní cenu ropy na světovém trhu. Podle analytiků i přes napětí na Blízkém východě tak zvané inverzní pravidlo, které uvádí, že při silném USD ceny ropy a zlata klesají, má stále svoji aktuální poplatnost.

V uvedeném dni a čase se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 83,04 USD za barel s dosavadním denním rlstem o + 0,89 % své ceny. Tato současná cena ropy WTI tak dle dat technická analýzy představuje celkový roční nárůst o + 8,64 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož od začátku letošního roku 2023 cena vzrostla o + 7,07 % ceny. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 88,10 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,74 % své ceny. Tato cena ropy Brent tak vykazuje celkový roční růst o + 6,08 % ceny za posledních 52 týdnů. Podle cenového srovnání od začátku letošního roku 2023 ceny ropy Brent vzrostla o + 7,79 % své ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2022.

Těchto aktuálních cen ropy k úterý dne 31.10.2023 během evropského rána bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) byla v obchodním trendu svého posilování dle údajů dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V úterý dne 31.10.2023, zhruba v čase 7:59 CET byla hodnota tohoto indexu DXY na bodovém stavu ve výši 106,31 USD s dosavadním denním růstem o +0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Za této situace na devizovém trhu, kdy USD posiloval se pak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,061 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,075 % kurzu vůči USD. Podle analytiků a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, že FOMC FED obdobně jako Evropská centrální banka (ECB-Europen Central Bank) ponechá úrokové sazby dočasně beze změny a cena ropy tak bude o to silněji ovlivňována geopolitickým vývojem situace v oblasti Blízkého východu.