Růst ceny zlata se prozatím zastavil

Čtvrtek 16. března

Gold a FED FX24

Současný růst ceny zlata na světovém komoditním trhu dle vyjádření analytiků makléřských společností si nyní tak zvaně vybírá svoji pausu. Cenové rally růstu ceny investičního zlato se momentálně zastavilo po té co obchodníci a investoři finančního sektoru začali usilovat o větší objasněnost příčin pádu bank ve Spojených státech a zejména Silicon Vally Bank spolu s rozšířením těchto obav na evropský kontinent, kde tuto bankovní krizi představuje obavu z pádu švýcarského bankovního domu Credit Suisse, které na akciovém trhu poklesla hodnota akcií téměř o 30 procent.

Obavy o bankovní sektor v konci minulého týdne a zejména v začátku tohoto týdne, který je uváděn v kalendáři letošního roku 2023 jako 11.v pořadí přiměly investory o přeliv kapitálu do tradičně konzervativních investičních nástrojů a to zejména do uložení finančních prostředků ve zlatě. Na základě tohoto zvýšeného zájmu o držení investičního zlata tak vzrostla cena zlata na světovém komoditním trhu a překonala tak směrem vzhůru cenovou hranici 1.900 USD za trojskou unci. Následně po vyjádření jak samotného prezidenta USA pana Joe Bidena k rozptýlení obavy o vklady v bankách občanů a firem v USA spolu s detailnějšími informacemi ze strany ministryně financí Yellenové a šéfa centrální banky USA Federal Reserve System (FED) pana Powella se z části tyto obavy zmírnili a především nedošlo k plošnému útoku (run)  na výběry klientů bank.

V průběhu čtvrtečního rána dne 16.3.2023 pak i švýcarská centrální banka SNB oznámila, že potřebnou likviditu bance Credit Suisse je okamžitě připravena zapůjčit a to zhruba ve výši 54 miliard USD., což prakticky skokově zastavilo pokračující propad cen akcií a jejich následný prudký růst. Za této situace se tak zastavil růst ceny zlata a tato komodita drahého kovu se v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne 16.března letošního roku 2023 obchodovala na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre), zhruba v čase 10:05 CET na hodnotě ve výši 1.925,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílení o + 0,30 % ceny. Současná cena zlata tak dle dat technické analýzy představuje růst o + 4,07 % od začátku letošního roku 2023, avšak v celkovém ročním porovnání je tato stávající cena v poklesu o – 0,90 % ceny za posledních 52 týdnů.

Této dnešní ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla na bodovém stavu ve výši 104,45 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní komoditní měny se obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,061 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,32 % kurzu vůči USD. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finančních stratégy investičních společností a bank lze předpokládat, že současná negativní situace v bankovním sektoru a to převážně v evropských zemích primárně přenesené z USA již brzy prokáže odolnost bankovního sektoru a obavy z krachu bank tak ustoupí do pozadí, avšak obavy z možné hospodářské krize po vzoru té z roku 2008 dle těchto odborníků budou i nadále přetrvávat. Právě z těchto důvodů tak neočekávají zásadní pokles cen zlata.