Šance na snížení úrokových sazeb v USA posiluje cenu zlata

Čtvrtek 4. července

Gold a FED FX24

Současný investorský sentiment utvrzuje účastníky finančního trhu o tom, že zářijové zasedání centrálních bankéřů USA v letošním roce 2024 změní úrokové sazby ve Spojených státech a Federální výbor pro volný trh Federálního rezervního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) sníží základní úrokovou sazbu minimálně o 25 bazických bodů. Právě výše úrokových sazeb v USA má přímý vliv na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD), který je hlavní měnou komoditní trhu a tudíž silně ovlivňuje cenu zlata na globálním komoditním trhu.

Aktuálně i přes silný americký dolar si zlato v posledních týdnech udrželo svoji relativně vysokou cenu a pod vlivem stále neutěšené míry inflace a geopolitického napětí ve světě se jeho cena pohybovala převážně nad hranicí své ceny a to na d hodnotou ve výši 2.300 USD za trojskou unci. Momentálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 4.července 2024, zhruba v čase 7:35 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 2.364,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,20 % ceny. Podle analytiků makléřských společností tento současný pokles je pouze odrazem klasického výběru zisků, kterého dosáhli účastníci trhu v předcházejícím období.

Této současné ceny zlata bylo dosaženo v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 4.7.2024 za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) mírně oslabila a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byl tak dosavadní denní bodový stav v poklesu o – 0,07 % bodové hodnoty na stavu ve výši 105,32 USD bodů dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, kde významný podíl této indexové hodnoty tvoří jednotná evropská měna euro (EUR). Tento tak zvaně globální měnový pár EUR/USD se v uvedeném dni a čase obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,079 USD za EUR s dosavadním denním téměř vyrovnaným pohybem kurzu obou měn. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na stratégy devizového trhu aktuálně se jedná o střídaní technického poklesu a vzestupu ve velmi úzkém pásmu a to zhruba okolo 0,009 % kurzu.

Cena zlata tak k čtvrtečnímu evropskému ránu dne 4.7.2024 dle dat technické analýzy vykazuje celkový roční nárůst své ceny o + 15,71 % za posledních 52 týdnů, z čehož cena zlata od začátku letošního roku 2024 vzrostla o + 11,07 % své ceny v porovnání s cenou na konci roku 2023. Finanční a ekonomičtí zpravodajové v napojení na stratégy komoditního trhu uvádějí, že stávající situace pro tvorbu zvyšující se ceny je příznivá a predikují tak v již krátkodobém investičním horizontu cenu zlata lehce nad hranicí 2.400 USD za trojskou unci. Tuto predikci pak tito odborníci opírají o skutečnost, že FOMC FED již v září letošního roku 2024 sníží úrokové sazby v USA a následně dojde ke snížení směnné hodnoty USD. Tato snížená hodnota dle empirických vazeb zvýší atraktivitu držení investičního zlata, čímž posílí poptávka po zlatě a dle obchodního pravidla nabídky a poptávky se při zvýšené poptávce po latě zvýší i jeho cena, potvrzují analytici makléřských společností.