Šéf FEDu se chystá dnes přednést klíčový projev

Čtvrtek 19. října

Powell FED

Předseda Federálního rezervního systému, neboli centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) pan Jerome Powell se chystá dnes ve čtvrtek dne 19. října letošního roku 2023, místního odpoledního času v New Yorku přednést to, co by mohlo být považováno investory a ostatními účastníky finančního trhu klíčovým měno politickým projevem. Finanční trhy do značné míry očekávají, že Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) FED ponechá vyšší sazby ještě delší dobu, ale investoři a obchodníci finančních trhů potvrzení spolu s vysvětlením tohoto budou hledat u šéfa FEDu pana Powella v jeho projevu.

Nejen na základě tohoto investorského sentimentu před očekávaným projevem šéfa FEDu pana Jerome Powella, v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 19.10.2023, zhruba v čase 7:09 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) ocitla v momentálním obchodním trendu svého posílení a podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) směnná hodnota USD vůči ostatním světovým měnám vzrostla o + 0,04 % denní bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Tento index tak v uvedeném dni a čase vykazoval svůj bodový stav ve výši 106,6 USD bodů a tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny se v rámci forexových operací devizového trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,053 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,019 % kurzu vůči USD.

Nejvyšší tvůrce měnové politiky Spojených států amerických a to předseda centrální banky USA jako šéf Federal Reserve Systém (FED) pan Jerome Powell ve svém projevu pravděpodobně dle ekonomických zpravodajů hodlá přesvědčit investory, obchodníky a ostatní veřejnost o tom, že centrální bankéři, kteří ve Federálním výboru pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) dělají vše pro to, aby potlačili inflaci a jsou odhodláni učinit vše tak, aby se co nejdříve naplnil stanovený inflační cíl dvou procent meziroční výše inflace ve Spojených státech. Současná tzv. čísla inflace se sice v poslední době zlepšují, ale výnosy státních dluhopisů rostou a vysílají protichůdné zprávy o tom, kam by mohla směřovat měnová politika. Trhy do značné míry očekávají, že centrální banka USA Federal Reserve System (FED) zůstane se sazbami beze změny, ale účastníci fiannčního trhu se budou logicky obracet k osobě šéfa FEDu pana Powella, aby jim potvrdil a vysvětlil, jak ostatní členové FOMC FED pohlížejí na současné podmínky a dlouhodobé trendy.

Pan Jerome Powel dle sdělení ekonomických zpravodajů má dnes ve čtvrtek dne 19.října letošního roku 2023 po poledni místního času v New Yorku na východním pobřeží Spojených států se svým projevem vystoupit v Ekonomickém klubu NY a to v době, která je jak uvádějí finanční analytici pro ekonomiku USA až kritická. “Powell se vždy vrací k tomu, co pomáhá živit příběh, který potřebují, aby zůstali ostražití, a to z pochopitelných důvodů,” řekl Luke Tilley, hlavní ekonom Wilmington Trust. „Jen očekávám, že bude nadále mluvit o síle ekonomiky a překvapivé síle spotřebitele ve třetím čtvrtletí jako o riziku pro inflaci. To je dost munice na to, abychom mohli dál mluvit o tom, že zůstanete ostražití.”, uvedl tento ekonom. Pan Tilley v podstatě očekává, že Powellova zpráva se rozdělí na tři části: Fed potřeboval rychle dostat sazby vysoko, což se mu podařilo; že musela najít nejvyšší úroveň, což je součástí současné diskuse; a že potřebuje zjistit, jak dlouho musí sazby zůstat takto vysoko, aby se inflace vrátila ke svému 2% cíli., okomentovali ekonomičtí zpravodajové sdělení pana Tilleyho.