Signály monetární politiky FEDu prozatím zvýšily cenu zlata

Středa 22. září

Gold and USD FX24

Ceny zlata v průběhu středečního evropského rána a i následně v průběhu části evropského dopoledne dne 22.září letošního roku 2021 prudce stouply. Analytici makléřských společností pak uvádějí, že důsledkem jsou signály americké monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, jehož zasedání právě probíhá. Klíčový výbor FEDu a to Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) od včerejšího úterního dne 21.9.2021 totiž jedná o omezení stimulů největší světové ekonomiky.

Toto jednání FOMC FED dnes ve středu 22.9.2021 po svém tradičním dvoudenním zasedání končí a během evropského večera, zhruba okolo 20:00 CET by pak na tiskové konferenci měl vystoupit šéf FEDu pan Jeromme Powell a oznámit výsledek tohoto jednání včetně přijatých rozhodnutí, doporučení a závazných schválení, které jak se očekává se více budou týkat omezení až ukončení stávajícího odkupů dluhopisů a to pravděpodobněji více než diskuze o zvyšování úrokových sazeb. V reakci na toto očekávaní pak investoři zvýšily svůj zájem o zlato, které aktuálně v průběhu středečního evropského dopoledne 22.9.2021, zhruba v čase 10:44 CET se obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.775,60 USD za trojskou unci, avšak již s dosavadním denním poklesem o – 0,15 % své ceny.

Při absenci oficiálního zužujícího se signálu by zlato mohlo v blízké budoucnosti získat určitou úlevu, nicméně klesající trend v daném měsíci bude držet, řekl měnový stratég DailyFX pan Ilya Spivak. Aktuálně probíhající dvoudenní zasedání centrální banky USA Federal Reserve System resp. jejího Federálního výboru FOMC (Federal Open Market Committee) má skončit dnes a to ve středu 22.9.2021 a v této souvislosti pak investoři se soustředí na jakékoli nové signály o tom, kdy může začít tak zvané zúžení nebo-li omezení nákupy dluhopisů. Americká centrální banka Federal Reserve Systém (FED) také pravděpodobně poskytne z toho zasedání již svůj výhled na zvýšení úrokových sazeb ze současné téměř nulové úrovně. Aktuální výše základní úrokové sazby v USA je v rozmezí od 0,00 do 0,25 % ročně.

Toto dnešní středeční prohlášení FEDu ze dne 22.9.2021 s vysokou pravděpodobností mimo jiné také poprvé nabídne projekce sazeb FOMC FED na rok 2024. “Pokud to vypadá, že v průběhu příštích let, v zásadě do konce roku 2024, centrální banka Federal Rserve System (FED) počítá s více než 100 bazickými body při zvýšení kumulativních sazeb, které by bylo de facto jestřábí rozhodnutí, pak tento stimul se stane negativním katalyzátorem zlata,” řekl finanční stratég pan Spivak. Případné zvýšení úrokových sazeb ještě do konce letošního roku 2021 by zvýšilo náklady příležitosti z držby neúročeného zlata a jeho cena by výrazněji klesla. V tomto ohledu by se pak naplnil tak zvaný princip poměru směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a tržní ceny zlata, známý jako inverzní pravidlo, dodávají ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank a společností.