Slabá poptávka po benzinu v USA snížila ceny ropy

Čtvrtek 5. října

Oil Arab FX24

Stávající data ohledně spotřeby pohonných hmot ve Spojených státech amerických ukazují, že poptávka po benzinu vykazuje velmi slabou úroveň. Na tuto skutečnost pak zareagoval již v průběhu středečního dne 4.10.2023 komoditní trh s ropou a cena jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak i severomořské ropy Brent zamířila směrem dolů a to zhruba o 5 USD na barel. Spolu s touto omezenou a sníženou poptávkou po pohonných hmotách v USA také dle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností sehrála svůj význam i zhoršená makroekonomická data globálního vývoje ekonomiky.

Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 5.října letošního roku 2023, zhruba v čase 7:34 CET obchodovala na komoditním trhu NYMEX ( New York Mercantile Exchange) lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 84,68 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,55 % své předchozí ceny. Tato cena tak dle dat technické analýzy vyjadřuje dosavadní celkový roční růst o + 10,48 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož od začátku letošního roku 2023 vzrostla cena ropy WTI o + 8,9 procenta. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se obchodovala v uvedeném dni a čase na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 86,38 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,66 % své předchozí ceny. Podle finančních stratégů komoditního trhu současný nárůst cen ropy tak vyrovnává předchozí pokles a tito odborníci uvádějí, že došlo k stabilizaci cen ropy na světovém trhu.

Současná cena severomořské ropy Brent v ročním porovnání tak vykazuje dle dat technické analýzy celkový nárůst o 8,71 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož od začátku letošního roku 2023 cena severomořské ropy Brent vzrostla o 5,69 procenta. Těchto aktuálních cen ropy na světovém komoditním trhu dne 5.října roku 2023 v uvedeném čase bylo dosaženo za situace kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD), coby hlavní světové komoditní měny vykazovala svoji hodnotu dle dolarového indexu DXY (US Dollar Curtrency Index) ve výši bodového stavu na hodnotě 106,57 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,22 % své bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Během této uváděné doby se pak tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,052 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,15 % kurzu vůči USD.

Automobilový benzin, který je ukazatelem poptávky, klesl minulý týden v USA na zhruba 8 milionů barelů denně, což je nejnižší hodnota od začátku letošního roku 2023, oznámil ve středu americký úřad pro energetické informace EIA. Příčinou snížení poptávky by mohly být události, které byly  způsobeny přívalovými dešti minulý pátek a přinesly do New Yorku záplavy, a posttropickou bouří Ophelia, která koncem září ničila severovýchod přívalovými lijáky, řekl Bob Yawger, ředitel energetických futures ve společnosti Mizuho. Podle komoditních analytiků z JP Morgan je sezónně spotřeba benzínu v USA na nejnižší úrovni za 22 let. Mezitím Saúdskoarabské ministerstvo energetiky potvrdilo, že bude pokračovat v dobrovolném omezování dodávek ropy o 1 milion barelů denně až do konce roku 2023, zatímco Rusko uvedlo, že bude pokračovat v omezování vývozu ropy o 300 000 barelů denně a v listopadu přehodnotí své dobrovolné snížení produkce o 500 000 barelů denně. Ropné trhy míří „správným směrem“ tím, že vyvažují nabídku a poptávku, řekl kuvajtský ministr pro ropu Saad Al Barrak podle státní mediální agentury KUNA.