Aktuality

USA a Čína

Finanční trhy po odložení schůzky Trumpa a Xi v pohybu

Čtvrtek 7. listopadu

Od té doby, co prezident USA pan Donald Trump uvedl, že se on a prezident Číny pan Xi Jinping sejdou, aby podepsali prozatímní obchodní dohodu, investoři a jejich analytici finančních trhů a zejména pak obchodníci z Wall Street prakticky visí na každém spekulativním slově o tom, kde a kdy by mohlo dojít k podpisu této průlomové smlouvy v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Zároveň finanční stratégové doufají, že odklad kvůli dojednání neutrálního místa setkání obou vrcholných státníků není známkou větších problémů, které by tento proces výrazně zpomalily nebo dokonce zastavily.

Gold a FED FX24

Silnější americký dolar snížil cenu zlata

Středa 6. listopadu

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako čtyřicátý pátý týden v pořadí se směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám zvýšila a hodnota investičního zlata na globálním komoditním trhu přestala být pro investory až tak zajímavá. V důsledku těchto skutečností pak během úterý dne 5.listopadu 2019 cena zlata prolomila směrem dolů svoji podporovanou cenovou hranici 1.500 USD za trojskou unci. Podle analytiků makléřských společností tento pokles ceny zlata částečně znovu zvýšil zájem investorů spekulujících na opětovný růst ceny zlata.

CNB FX24 own II

Co lze očekávat od české koruny a ČNB

Úterý 5. listopadu

Česká koruna (CZK) na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako 45.v pořadí stále udržuje svoji směnnou hodnotu jako relativně stabilní měna vůči ostatním svým měnovým protějškům. Aktuálně v průběhu úterního evropského ráno dne 5.listopadu 2019 česká koruna však zaznamenala pokles vůči americkému dolaru (USD) a mírnější pokles vůči jednotné evropské měně euro (EUR).

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 4. listopadu

V začátku nového obchodního týdne se projevila vyšší volatilita amerického dolaru (USD), kdy ještě v ranních evropských hodinách dne 4.listopadu 2019 směnná hodnota USD byla v poklesu a podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových byl bodový stav v poklesu o – 0,05 % své hodnoty dle tohoto indexu. Avšak v průběhu evropského dopoledne 4.11.2019 směnná hodnota USD počala posilovat a kurz amerického dolaru vůči ostatním měnám následně vzrostl.

BTC a USD FX24

Virtuální měna Bitcoin se již relativně stabilizovala

Pátek 1. listopadu

Posílení Bitcoinu (BTC) jako jedné z nejvíce známých virtuálních – digitálních měn alias kryptoměn přišlo během konce minulého 43.týdne roku 2019 a zejména pak v průběhu začátku posledního víkendu, kdy kurz BTC vůči USD z původních směnných hodnot pod hranicí 8.000 USD za BTC lehce přesáhl hodnotu 9.400 USD za BTC. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 1.11.2019 se na trhu virtuálních měn Coinbase obchodoval 1 BTC vůči USD zhruba v čase 7:47 CET na vzájemné směnné hodnotě ve výši 9.143,96 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 0,15 % kurzu.

FED 7 FX24

Federální rezervní systém snížil úrokové sazby

Čtvrtek 31. října

Centrální banka Spojených států amerických Federální rezervní systém (FED – Federal Reserve System) na svém dvoudenním zasedání klíčového orgánu banky Federálního výboru otevřeného trhu (FOMC – Fedral Open Market Committee) ve dnech 29. a 30.října 2019, rozhodla o dalším snižování úrokových sazeb v USA. Prezident FED pan Jerome Powell tak na tiskové konferenci konané v evropských večerních hoduinách dne 30.10.2019 oznámil, že FOMC FED rozhodl o snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů a tudíž její aktuální výše se pohybuje v rozmezí od 1,5 do 1,75 % p.a..

GBP USD EUR FX24

Měny euro i britská libra posílily vůči americkému dolaru

Středa 30. října

Jednotná evropská měna euro (EUR) spolu s britskou librou (GBP) zvýšily svojí směnnou hodnotu vůči americkému dolaru (USD) po té, co v úterý večer dne 29.10.2019 dolní komora Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska schválila uskutečnění mimořádných parlamentních voleb. Zároveň poslanci dolní komory britského parlamentu odsouhlasili své rozpuštění k datu 6.11.2019 a stanovili termín konání mimořádných parlamentních voleb na datum 12.prosince 2019, kdy podle zpravodajů se prosincový termín voleb ve Velké Británii uskuteční téměř po sto letech.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Úterý 29. října

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako 44.týden v pořadí je doposud během úterního evropského rána dne 29.října 2019 na devizovém trhu ve znamení posilujícího amerického dolaru (USD) jak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) tak vůči britské libře (GBP). Tento stav nastal po té, co britský parlament na svém pondělním zasedání dne 28.10.2019 již na potřetí odmítl návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání mimořádných parlamentních voleb k datu 12.12.2019 a de facto ho donutil souhlasit s pružným odkladem Brexitu o tři měsíce s čímž již EU vyslovila souhlas.

London

Další změny ohledně Brexitu oslabily GBP a zejména EUR

Pátek 25. října

Ve vývoji ohledně odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ze společenství evropských zemí Evropské unie nastala výrazná změna a to v tom, že britský premiér pan Boris Johnson učinil ve čtvrtek 24.10.2018 ve večerních hodinách zásadní rozhodnutí, kdy vyzval poslance dolní komory britského parlamentu, že pokud chtějí více času na rozhodnutí ohledně přijetí dohody o odstoupení s EU tak jedině za předpokladu mimořádných parlamentních voleb k datu 12.prosince letošního roku 2019. Na základě této zprávy pak na devizovém trhu poklesla britská libra (GBP) na hodnotu kurzu 1,2807 USD za GBP.