Trend české koruny bude patrně ve znamení dalšího oslabení

Úterý 27. září

CNB FX24 own  (2)

Vyjádření ekonomických zpravodajců v napojení na analytiky makléřských společností, ekonomy a finanční stratégy během posledních dnů čím dál tím více vyznívá pro obchodní trend pokračujícího poklesu směnné hodnoty české koruny (CZK) vůči hlavním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD). Evropská centrální měna euro (EUR) ve vztahu k české koruně (CZK) se tak dle těchto odborníků stala ještě více provázaná s domácí měnou České republiky (ČR) a to s CZK a tak určující trend vývoje devizového trhu v ČR zaujal spíše právě americký dolar.

Aktuálně se tak v průběhu evropského úterního rána dne 27.září letošního roku 2022, zhruba v čase 6:04 CET na devizovém trhu v rámci forexových operací obchodovala česká koruna (CZK) vůči americkému dolaru (USD) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši rozpětí od 25,5080 do 25,5680 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,38 % vůči USD. Podle analytiků tento momentální trend posílení koruny je pouze reakce na celosvětový pokles USD, kdy podle dolarového indexu DXY klesl americký dolar o – 0,36 % bodového stavu na 113,69 USD bodů, avšak měnový pár EUR/USD se v uváděném dni a čase obchodoval v kurzu 0,964 USD za EUR s dosavadním denním poklesem USD o – 0,34 % kurzu vůči EUR. Česká koruna pak vůči jednotné evropské měně euro posílila jen o pouhých 0,01 % kurzu na hodnotu v rozpětí od 24,5999 do 24,6654 CZK za EUR a to v čase 6:04 CET dne 27.9.2022.

Podle ekonomických zpravodajů pak českou korunu (CZK) čeká tak zvaně náročný týden a to jednak z důvodů zasedání Bankovní rady ČNB (České národní banky), které se uskuteční ve čtvrtek 29.9.2022 a to právě jako měno politické. Avšak ohlasy analytiků hovoří o tom, že stávající vedení ČNB respektivě aktuální složení členů Bankovní rady ČNB je smírčí a tak se očekává spíše převaha tak zvané holubičí povahy. Nicméně dalším tlakům v tomto týdnu bude čelit CZK ve vztahu ke globálním trhům a zejména k průběhu stávající energetické krize v Evropě. V takovém prostředí bude možná zasedání ČNB tento týden působit dost exoticky - žádné zvýšení sazeb nás s vysokou pravděpodobností nečeká a komunikace bude v nejlepším případě neutrální, v horším lehce holubičí. ČNB v posledních číslech (maloobchod, průmysl, HDP) potvrzuje narativ o ekonomickém útlumu. A i když vypadá o poznání mírněji, než předpokládala poslední prognóza a jak Fed, tak ECB jsou ochotné “zvyšovat sazby do recese”, tak holubičí většina v ČNB pro tuto chvíli ruku pro další růst sazeb v ČR zvedne jen velmi těžko.

To však pro korunu může být v průběhu podzimu a zimy čím dál více problematické a vidina zužujícího se úrokového diferenciálu (jak vůči USD, tak i EUR) v kombinaci s přetrvávající globální nejistotou mohou působit jako automatická pozvánka pro spekulativní sázky proti české koruně. Současně s tím české měně nebude hrát do karet skutečnost, že bankovní rada nemá úplně jednoznačný názor na to, jak intenzivně je ochotná korunu ještě bránit formou intervenčních nákupů na devizovém trhu,. A bez ČNB v zádech by koruna při pohledu na rýsující se velký deficit běžného účtu (pravděpodobně přes 4 % HDP) byla sama již dnes na výrazně slabších úrovních. Riziko výraznějšího oslabení koruny s blížícím se koncem tohoto roku a se začátkem roku příštího tak v tuto chvíli není vůbec malé, a i proto finanční analytici devizového trhu spolu s analytiky makléřských společností nedávno viditelně oslabili tak zvaný korunový výhled pro celý rok 2023 a počítají s propadem koruny v případě omezení intervencí ČNB až za tak zvanou Singerovu hranici ve výši 27 CZK za EUR a v případě USD není vyloučeno, že se přiblíží kurz CZK vůči USD k 30 CZK za USD.