Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 9. listopadu

finance výhled FX24

Začátek nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 46.v pořadí byl stále ve znamení obav investorů z vývoje globální pandemie SARS-CoV-2, který zpisobuje závažné onemocnění Covid-19 až se smrtelnými důsledky některých obyvatel po celém světě. Zároveň finanční svět s napětím očekává reakci stávajícího prezidenta USA pana Donalda Trumpa na výsledek prezidentských voleb, kdy jeho rival z Demokratické strany pan Joe Biden po té co získal volitelské hlasy ve státě Pensylvánie a tím pádem se stal faktickým, nikoliv ještě oficiálním vítězem a budoucím prezidentem Spojených států amerických.

Případné soudní dohry, již probíhající nařčení ze strany pana Trumpa na adresu Demokratů o falšování voleb a neoprávněného sčítání hlasů tak zvaně mrtvých duší ve prospěch Joe Bidena tak vyvolává silné obavy nejen investorů o dalším směřování USA v povolebním období do doby převzetí úřadu v Bílém domě nově zvoleným prezidentem k datu 20.ledna 2021. Na tuto skutečnost tak momentálně reaguje finanční trh, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) změnila obchodní trend do býčího trhu a v průběhu pondělního evropského dopoledne 9.listopadu 2020, zhruba v čase 9:42 CET se na devizovém trhu globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,187 USD za EUR s dosavadním denním mírným oslabením EUR o – 0,034 % kurzu vůči USD a dolarový index DXY vykazoval hodnotu 92,35 USD bodů s dosavadním denním posílením amerického dolaru o + 0,13 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Mimo jiné v tomto 46.týdnu roku 2020 také investoři očekávají následující události, které mohou změnit obchodní trend globálních finančních trhů :

 

Nezaměstnanost ve Velké Británii - měsíční

Míra nezaměstnanosti ukazuje počet nezaměstnaných osob v procentech populace v produktivním věku. Výpočet se provádí měsíčně. Nezaměstnaní jsou definováni jako osoby ve věku od 15 do 74 let, které nejsou v současné době zaměstnány, i když jsou k dispozici pro práci a aktivně ji hledají. Růst indikátoru může mít negativní vliv na kotace v dolarech. Hodnota indexu bude zveřejněna v úterý 10. 11. 2020 ve 8:00 CET a očekává se nárůst ze 4,5% na hodnotu 4,7%.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v Británii - měsíční

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v dané zemi. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny ve středu 12. 11. 2020 v 08:00 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá nárůst hodnoty HDP z -19.8% na hodnotu 15,6%.

 

Výrobní produkce (manufacturing production) v Británii - měsíční

Manufacturing production odráží změnu v celkové hodnotě, inflací upravené, produkce výroby. Výroba představuje cca 80% celkové produkce a jelikož rychle reaguje na růst a pokles v obchodním cyklu a je v korelaci s podmínkami spotřebitele, jako je úroveň zaměstnanosti a změny mezd, jedná se o hlavní ukazatel ekonomického zdraví. Hodnoty indexu bude zveřejněny ve čtvrtek 12. 11. 2020 v 08:00 CET a očekává se nárůst hodnoty o 0,7% oproti minulému měsíci.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna ve čtvrtek 12.11.2020 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,2% oproti minulému měsíci.

 

Index Výrobních cen v USA - měsíční

Tato data jsou ukazují změny cen hotových výrobků a služeb prodaných výrobci. Jedná se o hlavní ukazatel spotřebitelské inflace – když výrobci účtuj více za své zboží a služby, přenáší se obvykle vyšší náklady na spotřebitele.  Tyto údaje budou zveřejněny v pátek 13. 11. 2020 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,3% oproti minulým výsledkům.