Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 7. června

Finance výhled FX24

Obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 23. v pořadí ve svém začátku je z části ovlivněn schůzkou ministrů financí ze skupiny G7, kteří dospěli k dohodě o zavedení globální daně z příjmu právnických osob v minimální výši 15 procent. Po projednání ve skupině zemí nejrozvinutějších ekonomik světa G7 se má problematika těchto globálních daní projednávat i na nadcházejícím zasedání zemí G20 příští měsíc. Podle ekonomických zpravodajů tento závěr schůzky ministrů zemí ze skupiny G7 byl přijat pozitivně a v rámci devizového trhu a směnná hodnota amerického dolaru (USD) posílila.

Aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 7.6.2021, zhruba v čase 7:42 CET byla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) směnná hodnota amerického dolaru (USD) na hodnotě nad hranicí 90 USD bodů a to 90,16 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,03 % bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se tak obchodoval v obchodním trendu poklesu jednotné evropské měny euro (EUR) o – 0,16 % kurzu vůči USD při stavu vzájemného směnného kurzu na hodnotě ve výši 1,216 USD za EUR, Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy devizového trhu lze očekávat obchodní trend pokračujícího posilování EUR vůči USD a to minimálně do doby zasedání Rady guvernérů evropské centrální banky (ECB), která v případě změny své monetární politiky by mohla změnit obchodní trend tohoto měnového páru, Zasedání ECB je jednou z očekávaných událostí v tomto 23.týdnu letošního roku 2021.

Investoři mimo jiné očekávají v tomto 23. týdnu roku 2021 následující události, které mohou ovlivnit obchodní trendy globálního finančního trhu :

 

Rozhodnutí o změně krátkodobé úrokové sazby v Kanadě

Úroková sazba, za kterou si hlavní finanční instituce mezi sebou půjčují prostředky. Krátkodobé úrokové sazby jsou rozhodujícím faktorem při oceňování měn - obchodníci se dívají na většinu ostatních ukazatelů pouze proto, aby předpovídali, jak se budou sazby v budoucnu měnit. Rozhodnutí bude zveřejněno ve středu 09. 06.2021 v 16:00 CET. Dle analytických zpravodajů se očekává setrvání na hodnotě 0,25 procent ročně.

 

Tisková konference ECB

Tisková konference je dlouhá asi hodinu a má 2 části - nejprve se přečte připravené prohlášení, poté je konference otevřena tiskovým otázkám. Otázky často vedou k nesepisovaným odpovědím, které vytvářejí silnou volatilitu trhu. Je to primární metoda, kterou ECB používá ke komunikaci s investory ohledně měnové politiky. Podrobně pokrývá faktory, které ovlivnily nejnovější úrokovou sazbu a další politická rozhodnutí, jako je celkový ekonomický výhled a inflace. A co je nejdůležitější, poskytuje vodítka ohledně budoucí měnové politiky; Tisková konference se uskuteční ve čtvrtek 10.06.2021 ve 14:30 CET.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna ve čtvrtek 10.06. 2021 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,4% oproti minulým výsledkům.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v Británii - měsíční

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v dané zemi. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny v pátek 11. 06. 2021 v 08:00 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá nárůst HDP o 2,4% oproti předchozímu měsíci.

 

Výrobní produkce (manufacturing production) v Británii - měsíční

Manufacturing production odráží změnu v celkové hodnotě, inflací upravené, produkce výroby. Výroba představuje cca 80% celkové produkce a jelikož rychle reaguje na růst a pokles v obchodním cyklu a je v korelaci s podmínkami spotřebitele, jako je úroveň zaměstnanosti a změny mezd, jedná se o hlavní ukazatel ekonomického zdraví. Hodnoty indexu bude zveřejněny v pátek 11. 06. 2021 v 8:00 CET a očekává se nárůst hodnoty o 1,5% oproti minulému měsíci.