Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 19. září

finance výhled FX24

Současný vývoj finančních trhů je z části ovlivněn geopolitickými událostmi a to zejména stále přetrvávajícím konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem na východě Evropy, kdy tato vojenská operace ze strany Ruské federace během tohoto víkendu došla tak daleko, že zaznělo silné varování od prezidenta USA pana Joe Bidena směrem ke svému ruskému protějšku panu Vladimíru Putinovi ohledně použití taktických jaderných zbraní na Ukrajině ze strany Ruska v podobě krátkého sdělení „ Nedělejte to !“. Spolu s tím se stále vyostřuje napětí a vojenské provokace Číny vůči Thaiwanu, kde již několik týdnů hrozí přímá vojenská intervence ze strany Číny.

Na základě všech těchto geopolitický skutečností spolu s přihlédnutím k momentální ekonomické situaci USA a zejména pak s ohledem na blížící se zasedání centrální banky Spojených států FED (Federal Reserve Systém), která dle odhadů zvýší opět skokovcě o 75 bazických bodů úrokové sazby tak výrazně posiluje i americký dolar (USD). Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 19.9.2022, zhruba v čase 7:46 CET se směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 109,94 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,16 % bodové hodnoty. Podle dat technické analýzy se tak roční hodnota USD dle tohoto indexu zvýšila o neuvěřitelných 18,26 procenta za posledních 52 týdnů. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,998 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,31 % kurzu vůči USD.

Investoři v tomto 38.týdnu letošního roku 2022 mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend finančních trhů :

 

CPI Index spotřebitelských cen v Kanadě - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na kotace v kanadskem dolaru. Hodnota indexu bude zveřejněna v úterý 20. 09. 2022 v 14:30 CET a očekává se pokles o 0,1% oproti minulému měsíci.

 

Rozhodnutí o změně úrokové sazby FED (Federální rezervní systém)

FED o úrokových sazbách rozhoduje v předem stanoveném datu během hlasování mezi členy Federálního výboru pro volný trh (FOMC), týkajícího se krátkodobých úrokových sazeb Federálního rezervního systému, které mají být účtovány z úvěrů a komerčních bankovních úvěrů. Zvyšující se sazba může mít pozitivní vliv na USD, zatímco pokles ho může ovlivnit negativně. Pokud sazba zůstane nezměněna, analytici vyhodnotí počet hlasů „pro“ a „proti“ a projedná prohlášení hlasujících po zveřejnění zápisu ze zasedání, aby bylo možné předpovědět výsledky příští schůze. Členové FOMC FED se sejdou na tradiční dvoudenním zasedání ve dnech 20. a 21.9.2022 s tím, že  ve středu 21. 09. 2022 ve 20:00 CET oznámí svá rozhodnutí.  Podle analytiků se očekává navýšení úrokové sazby o 0.75% - z 2.5% na 3.25%

 

CCI Index spotřebitelské důvěry v EU – měsíční

Index spotřebitelské důvěry ukazuje míru důvěry spotřebitelů ve stabilitu ekonomiky země. Je určen k vyhodnocení relativního finančního stavu, kupní síly a důvěry průměrného spotřebitele. Růst indikátoru předpokládá zvýšení spotřebitelských výdajů. Data tohoto indexu budou zveřejněna ve čtvrtek 22. 09. 2022 v 16:00 CET. Dle analytiků se předpokládá hodnota -26.

 

Výrobní index nákupních manažerů (PMI) v EU a USA - měsíční

Manufacturing PMI odráží aktivitu obchodních manažerů v daných oblastech ve stanoveném měsíci. Index se používá při hodnocení vývoje průmyslového sektoru. Hodnoty nad 50 můžou mít pozitivní vliv na kotace v EUR a USD. Data tohoto indexu budou zveřejněna: pro EU v pátek 23. 09. 2022 v 10:00 CET. Podle analytiků se očekává pokles z 49,6 na 48,7 bodů. Pro USA v pátek 23. 09. 2022 v 15:45 CET. Podle analytiků se očekává mírný pokles z 51,5 bodů na 51,3 bodů.

 

Nevýrobní index nákupních manažerů (PMI) v EU a USA- měsíční

Services PMI odráží aktivitu v sektoru služeb ve vykazovaném měsíci. Ukazatel je založen na průzkumu zástupců více než 600 společností pro EU a více než 300 společností pro USA. Hodnoty nad 50 mohou mít pozitivní vliv na kotace v EUR a USD. Data tohoto indexu budou zveřejněna: pro EU v pátek 23. 09. 2022 v 10:00 CET. Podle analytiků se očekává pokles z 49,8 bodů na 49,2 bodů. Pro USA v pátek 23. 09. 2022 v 15:45 CET. Podle analytiků se očekává nárůst z 43,7 bodů na 45 bodů.