Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 14. listopadu

finance výhled FX24

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 46. v pořadí měli investoři a obchodníci možnost v rámci devizového trhu zaznamenat, že jednotnorná evropská měna euro (EUR) se vymanila z paritního pásma vůči americkému dolaru (USD), když se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval v průběhu evropského pondělního rána dne 14.11.2022, zhruba v čase 7:09 CET na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,0307 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,43 % kurzu vůči USD.

Směnná hodnota amerického doalru USD tak během několika málo dní a zejména posledních hodin výrazně poklesla a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v uváděném dni a čase tak dosáhla na bový stav ve výši 106,91 USD bodů, přičemž ještě minulý týden tento imdex dosahoval výše okolo 110 USD bodů a v začátku předchozího měsíce tento stav DXY byl  dokonce okolo 114 USD bodů. Investoři a obchodníci mimo jiné v tomto 46.týdnu roku 2022 očekávají následující události, které mohou ovlivnit vlastní průběh obchodování na finančních trzích :

 

Index Výrobních cen v USA - měsíční

Tato data jsou ukazují změny cen hotových výrobků a služeb prodaných výrobci. Jedná se o hlavní ukazatel spotřebitelské inflace – když výrobci účtuj více za své zboží a služby, přenáší se obvykle vyšší náklady na spotřebitele.  Tyto údaje budou zveřejněny v úterý 15. 11. 2022 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,5% oproti minulým výsledkům.

 

Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace dolaru. Informace bude zveřejněna ve středu 16. 11. 2022 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,9% oproti minulému měsíci.

 

CPI Index spotřebitelských cen v Kanadě - měsíční

Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném roce ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na librové a eurové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna ve středu 16. 11. 2022 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,7% oproti minulému měsíci.

 

Průmyslová produkce v USA - měsíční

Index znázorňuje změnu hodnoty produkce továren, dolů, … Jedná se o jeden z hlavních ukazatelů ekonomického zdraví – výroba rychle reaguje na růsty a poklesy v obchodním cyklu a je úzce spjata s nezaměstnaností či hodnotou průměrné mzdy. Hodnoty indexu bude zveřejněny v USA ve středu 16. 11. 2022 v 15:15 CET a očekává se nárůst hodnoty o 0,2%.

 

Stavební povolení v USA - měsíční

Stavební povolení uvádějí počet povolení k výstavbě nových zařízení, vydaných vládou nebo jiným regulačním orgánem pro daný měsíc ve srovnání s předchozím. Na základě tohoto ukazatele se předpovídá střednědobý stav trhu s nemovitostmi. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny ve čtvrtek 17. 11. 2022 ve 14:30 CET a očekává se hodnota 1,52 milionu vydaných povolení.