Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 25. září

finance výhled FX24

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 39.v pořadí prozatím ve svém začátku přinesl účastníkům finančních trhů spíše převažující obchodní trend poklesu cen investičních nástrojů a to zejména s ohledem na komoditní trhy, avšak s výjimkou ropy, která stále udržuje svoji cenu v býčím trendu. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank je tento současný stav obchodního trendu z velké části způsoben posilující směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) a to zejména v rámci obchodování na komoditních trzích.

Aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 25. září letošního roku 2023, zhruba v čase 7:38 CET se tak směnná hodnota amerického dolaru (USD) pohybovala dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na hodnotě ve výši 105,60 USD bodů s dosavadním prozatímním tak zvaně de facto  technickým růstem o + 0,02 % své předešlé bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD, coby hlavní měny světových komoditních trhů obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,064 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o *- 0,085 % kurzu vůči USD.

Obchodníci, investoři a ostatní účastníci finančních trhů v tomto 39. týdnu roku 2023 očekávají následující události :

 

Prodeje nových nemovitostí v USA

Ukazatel prodeje nových nemovitostí odráží hodnoty tržeb z čerstvě postavených rodinných domů v USA. Používá se pro měření podmínek trhu s bydlením v USA. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Data tohoto indexu budou zveřejněna v úterý 26. 09. 2023 v 16:00 CET, přičemž se předpokládá hodnota 699K.

 

CCI Index spotřebitelské důvěry v USA – měsíční

Index spotřebitelské důvěry ukazuje míru důvěry spotřebitelů ve stabilitu ekonomiky země. Je určen k vyhodnocení relativního finančního stavu, kupní síly a důvěry průměrného spotřebitele. Růst indikátoru předpokládá zvýšení spotřebitelských výdajů. Data tohoto indexu budou zveřejněna v úterý 26.09.2023 v 16:00 CET. Podle analytických odhadů se očekává pokles z 106,1 na 105,5 bodů.

 

Objednávky trvanlivého zboží v USA - měsíční

Měsíční objednávky trvanlivého zboží odrážejí hodnotu objednávek přijatých výrobci zboží dlouhodobé spotřeby v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Výroba dopravního průmyslu je z výpočtu vyloučena. Vývoj indexu umožňuje krátkodobé prognózy budoucích objemů výroby. Růst hodnoty může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Informace bude zveřejněna ve středu 27. 09. 2023 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,1% oproti minulému měsíci.

 

Projev Jeroma Powella

Jerome Powell je Guvernérem FEDu od roku 2012 jeho mandát v druhém období vyprší až v roce 2028. Volatilita se často projevuje během jeho projevů, když se obchodníci pokoušejí rozluštit stopy úrokových sazeb. Jako vedoucí centrální banky, která kontroluje krátkodobé úrokové sazby, má větší vliv na hodnotu měny národa než kterákoli jiná osoba. Obchodníci zkoumají jeho veřejné závazky, protože jsou často používány k odhalování jemných stop ohledně budoucí měnové politiky. Tento projev proběhne ve čtvrtek 28.09.2023 od 16:00 CET.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v USA - kvartální

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v USA. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny ve čtvrtek 28. 09. 2023 ve 14:30 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá nárůst o 2,3%.