Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. října

finance výhled FX24

Devizový trh na začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 42. v pořadí, prozatím zaznamenal ve vztahu k americkému dolaru (USD) současný obchodní trend poklesu směnné hodnoty USD vůči hlavním světovým měnám. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v průběhu pondělního evropského rána dne 16.10.2023, zhruba v čase 7:53 CET byla hodnota USD ve výši 106,53 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,11 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních světových měn.

V uvedeném dni a čase se tak například tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny a zároveň ústřední měny globálních komoditních trhů obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,053 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,16 % kurzu vůči USD. Během pondělního evropského rána tak neposílilo jen euro, ale i další významná světová měna evropského původu a to britská libra (GBP), kdy v uvedeném dni a čase se tento měnový pár GBP/USD obchodoval v kurzu na hodnotě ve výši 1,216 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,19 % kurzu vůči USD. V průběhu evropského rána dne 16.10.2023 zaznamenal své mírné  posílení i japonský jen (JPY), který se stále ovšem pohybuje těsně pod hranicí 150 JPY za USD a v uvedeném dni a čase se tento měnový pár USD/JPY obchodoval v kurzu 149,48 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,08 % kurzu vůči JPY.

 

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů očekávají v tomto 42 .týdnu roku 2023 následující události :

 

 

Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace v kanadském dolaru/britské libře. Data budou zveřejněna v úterý 17. 10. 2023 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0.3% oproti minulému měsíci.

 

Průmyslová produkce v USA - měsíční

Index znázorňuje změnu hodnoty produkce továren, dolů, … Jedná se o jeden z hlavních ukazatelů ekonomického zdraví – výroba rychle reaguje na růsty a poklesy v obchodním cyklu a je úzce spjata s nezaměstnaností či hodnotou průměrné mzdy. Hodnoty indexu bude zveřejněny v úterý 17. 10. 2023 v 15:15 CET a neočekává se žádná změna oproti minulým výsledkům.

 

CPI Index spotřebitelských cen v Kanadě - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na kotace v kanadských dolarech.Hodnota indexu bude zveřejněna v úterý 17. 10. 2023 ve 14:30 CET a neočekává se žádná změna oproti minulým výsledkům.

 

Prodeje stávajících domů

Anualizovaný počet obytných budov, které byly prodány během předchozího měsíce, s výjimkou nové výstavby. Je to hlavní ukazatel ekonomického zdraví, protože prodej domu spouští dalekosáhlý dominový efekt. Například renovace provádějí noví majitelé, hypotéku prodá financující banka a makléři jsou placeni za provedení transakce. Data indexu budou zveřejněna ve čtvrtek 19. 10. 2023 a očekává se hodnota 3.89 milionů.

 

Nezaměstnanost v Austrálii - měsíční

Míra nezaměstnanosti ukazuje počet nezaměstnaných osob v procentech populace v produktivním věku. Výpočet se provádí měsíčně. Nezaměstnaní jsou definováni jako osoby ve věku od 15 do 74 let, které nejsou v současné době zaměstnány, i když jsou k dispozici pro práci a aktivně ji hledají. Růst indikátoru může mít negativní vliv na kotace v australských dolarech. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny ve čtvrtek 19. 10. 2023 ve 02:30 CET. Podle analytiků se očekává setrvání na hodnotě 3,7%.