Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 30. října

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu Tento nový obchodní týden, který je v kalendáři letošního roku 2023 označován jako 44. v pořadí přinese rozhodující údaje a to zejména z Spojených států amerických. Mezitím aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 30.října letošního roku 2023, zhruba v čase 6:40 CET stále vykazuje americký dolar (USD) silnou směnnou pozici vůči ostatním světovým měnám a tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD)se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,056 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,057 % kurzu vůči EUR.

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci fiančního trhu v tomto 44.týdnu roku 2023 mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend globáního trhu :

 

CCI Index spotřebitelské důvěry v USA – měsíční

Index spotřebitelské důvěry ukazuje míru důvěry spotřebitelů ve stabilitu ekonomiky země. Je určen k vyhodnocení relativního finančního stavu, kupní síly a důvěry průměrného spotřebitele. Růst indikátoru předpokládá zvýšení spotřebitelských výdajů. Data tohoto indexu budou zveřejněna v úterý 31. 10. 2023 v 15:00 CET. Podle analytických odhadů se očekává pokles stávající hodnoty ze 103 na 100,1 bodů.

 

Rozhodnutí o změně úrokové sazby FED (Federální rezervní systém)

FED o úrokových sazbách rozhoduje v předem stanoveném datu během hlasování mezi členy Federálního výboru pro volný trh (FOMC), týkajícího se krátkodobých úrokových sazeb Federálního rezervního systému, které mají být účtovány z úvěrů a komerčních bankovních úvěrů. Zvyšující se sazba může mít pozitivní vliv na USD, zatímco pokles ho může ovlivnit negativně. Pokud sazba zůstane nezměněna, analytici vyhodnotí počet hlasů „pro“ a „proti“ a projedná prohlášení hlasujících po zveřejnění zápisu ze zasedání, aby bylo možné předpovědět výsledky příští schůze. Členové  FOMC FED oznámí své rozhodnutí z dvoudenního zasedání sve středu  1. 11. 2023 , zhruba v 19:00 CET. Podle analytiků se očekává setrvání úrokové sazby na úrovni v rozmezí 5,25- 5,5 % ročně.

 

Změna zaměstnanosti v USA mimo zemědělství - měsíční

Nonfarm Employment Change ukazuje měsíční změnu v 19 výrobních sektorech ve Spojených státech. Ukazatel nezohledňuje zemědělství. Ukazatel charakterizuje aktivitu na trhu práce a v průmyslovém sektoru. Růst zaměstnanosti může mít pozitivní vliv na kotace v USD. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny v pátek 03. 11. 2023 ve 13:30 CET a očekává se jeho nárůst o 182 tisíc oproti minulému měsíci.

 

Průměrná mzda v USA - měsíční

Indikátor mezd představuje počet nových pracovních míst vytvořených v daném měsíci ve všech nezemědělských sektorech USA. I růst tohoto indikátoru může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny v pátek 03. 11. 2023 ve 13:30 CET. Očekává se nárůst o 0,3% oproti minulému měsíci.

 

Nezaměstnanost v USA - měsíční

Míra nezaměstnanosti ukazuje počet nezaměstnaných osob v procentech populace v produktivním věku. Výpočet se provádí měsíčně. Nezaměstnaní jsou definováni jako osoby ve věku od 15 do 74 let, které nejsou v současné době zaměstnány, i když jsou k dispozici pro práci a aktivně ji hledají. Růst indikátoru může mít negativní vliv na kotace v dolarech. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny v pátek 03. 11. 2023 ve 13:30 CET a očekává se setrvání na hodnotě 3,8 procenta.