Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 6. listopadu

Finance výhled FX24

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 45. v pořadí přinesl prozatím obchodníkům, investorům a ostatním účastníkům devizového trhu mírný pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a v rámci komoditního trhu pak skrz stále vzrůstající napětí válečné sporu mezi Palestinou a Izraelem b Blízkovýchodní oblasti, vzrůstající cenu ropy na světovém trhu. V tomto uváděném týdnu tak investoři a obchodníci spíše očekávají makroekonomická data z Evropy a zejména zemí Evropské Unie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 6.listopadu letošního roku 2023, zhruba v čase 8:28 CET se směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 104,98 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se v uváděném dni a čase obchodoval v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,074 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,10 % kurzu vůči USD. Komoditní trh touto dobou tak zaznamenal pokračující růst cen ropy a lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se na trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala na hodnotě ve výši lehce přes 80 USD za barel.

Investoři a obchodníci spolu s ostatními účastníky finančních trhů v tomto 45.týdnu očekávají následující události:

 

 

Nevýrobní index nákupních manažerů (PMI) v EU a USA- měsíční

Services PMI odráží aktivitu v sektoru služeb ve vykazovaném měsíci. Ukazatel je založen na průzkumu zástupců více než 600 společností pro EU a více než 300 společností pro USA. Hodnoty nad 50 mohou mít pozitivní vliv na kotace v EUR a USD. Data tohoto indexu budou zveřejněna: pro EU v pondělí 06. 11. 2023 v 10:00 CET. Podle analytiků se očekává setrvání na hodnotě 47,8 bodů.

 

Index Výrobních cen v EU - měsíční

Tato data jsou ukazují změny cen hotových výrobků a služeb prodaných výrobci. Jedná se o hlavní ukazatel spotřebitelské inflace – když výrobci účtuj více za své zboží a služby, přenáší se obvykle vyšší náklady na spotřebitele.  Tyto údaje budou zveřejněny v úterý 07. 11. 2023 ve 11:00 CET a očekává se nárůst o 0,5% oproti minulým výsledkům.

 

Retailové tržby v EU - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v EU ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace v eurech. Informace bude zveřejněna ve středu 08. 11. 2023 v 11:00 CET a očekává se pokles o 0,2% oproti minulému měsíci.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v Británii - kvartální

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v dané zemi. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny v pátek 10. 11. 2023 v 08:00 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se nepředpokládá žádná změna oproti minulým výsledkům.

 

Výrobní produkce (manufacturing production) v Británii - měsíční

Manufacturing production odráží změnu v celkové hodnotě, inflací upravené, produkce výroby. Výroba představuje cca 80% celkové produkce a jelikož rychle reaguje na růst a pokles v obchodním cyklu a je v korelaci s podmínkami spotřebitele, jako je úroveň zaměstnanosti a změny mezd, jedná se o hlavní ukazatel ekonomického zdraví. Hodnoty indexu bude zveřejněny v pátek 10. 11. 2023 v 08:00 CET a očekává se nárůst hodnoty o 0,2% oproti minulému měsíci.