Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 13. listopadu

finance výhled FX24

V začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 46.v pořadí se směnná hodnota amerického dolaru (USD) v rámci forexových operací devizového trhu pohybovala v obchodním trendu medvědího trhu. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn byl v průběhu evropského pondělního rána dne 13.11.2023, zhruba v čase 8:29 CET bodový stav tohoto indexu ve výši 105,74 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,11 % bodové hodnoty.

Tento pokles směnné hodnoty USD se pak následně částečně projevil v rámci komoditních obchodů se zlatem, které posílilo svoji cenu. V uvedeném dni a čase se tak investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.924,90 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,27 % své ceny. Během této doby se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,069 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,11 % kurzu vůči USD.

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů v tomto 46.týdnu roku 2023 mimo jiné očekávají následující události :

 

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna v úterý 14.11.2023 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,1% oproti minulému měsíci.

 

Index Výrobních cen v USA - měsíční

Tato data jsou ukazují změny cen hotových výrobků a služeb prodaných výrobci. Jedná se o hlavní ukazatel spotřebitelské inflace – když výrobci účtuj více za své zboží a služby, přenáší se obvykle vyšší náklady na spotřebitele.  Tyto údaje budou zveřejněny ve středu 15. 11. 2023 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,1% oproti minulým výsledkům.

 

Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace dolaru. Informace bude zveřejněna ve středu 15. 11. 2023 v 14:30 CET a očekává se pokles o 0,3% oproti minulému měsíci.

 

Průmyslová produkce v USA - měsíční

Index znázorňuje změnu hodnoty produkce továren, dolů, … Jedná se o jeden z hlavních ukazatelů ekonomického zdraví – výroba rychle reaguje na růsty a poklesy v obchodním cyklu a je úzce spjata s nezaměstnaností či hodnotou průměrné mzdy. Hodnoty indexu bude zveřejněny v USA ve čtvrtek 16. 11. 2023 v 15:15 CET a očekává se pokles hodnoty o 0,3%.

 

Stavební povolení v USA - měsíční

Stavební povolení uvádějí počet povolení k výstavbě nových zařízení, vydaných vládou nebo jiným regulačním orgánem pro daný měsíc ve srovnání s předchozím. Na základě tohoto ukazatele se předpovídá střednědobý stav trhu s nemovitostmi. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny v pátek 17. 11. 2023 ve 14:30 CET a očekává se hodnota 1,45 milionu vydaných povolení.