Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 26. února

Finance výhled FX24

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako devátý v pořadí v rámci forexových operací devizového trhu zaznamenal momentální mírný pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním hlavním světovým měnám. Nicméně podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností hodnota USD i tak zůstává stále relativně vysoká. Tento momentální pokles směnné hodnoty USD se tak projevil v rámci obchodování s globálním měnovým párem EUR/USD, kdy v současnosti měna euro vůči USD posílila,

Aktuálně se tak tento měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny v průběhu evropského pondělního rána dne 26.2.2024, zhruba v čase 8:33 CT pohyboval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,083 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,12 % kurzu vůči USD. Tohoto směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD byla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla ve výši 103,88 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,05 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn.

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančního trhu v tomto 9.týdnu roku 2024 očekávají mimo jiné následující události:

 

 

Prodeje nových nemovitostí v USA

Ukazatel prodeje nových nemovitostí odráží hodnoty tržeb z čerstvě postavených rodinných domů v USA. Používá se pro měření podmínek trhu s bydlením v USA. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Data tohoto indexu budou zveřejněna v pondělí 26. 02. 2024 v 16:00 CET, přičemž se předpokládá hodnota 680K.

 

Objednávky trvanlivého zboží v USA - měsíční

Měsíční objednávky trvanlivého zboží odrážejí hodnotu objednávek přijatých výrobci zboží dlouhodobé spotřeby v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Výroba dopravního průmyslu je z výpočtu vyloučena. Vývoj indexu umožňuje krátkodobé prognózy budoucích objemů výroby. Růst hodnoty může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Informace bude zveřejněna v úterý 27. 02. 2024 ve 14:30 CET a očekává se pokles o 4,7%

 

CCI Index spotřebitelské důvěry v USA – měsíční

Index spotřebitelské důvěry ukazuje míru důvěry spotřebitelů ve stabilitu ekonomiky země. Je určen k vyhodnocení relativního finančního stavu, kupní síly a důvěry průměrného spotřebitele. Růst indikátoru předpokládá zvýšení spotřebitelských výdajů. Data tohoto indexu budou zveřejněna v úterý 27. 02. 2024 v 16:00 CET. Podle analytických odhadů se očekává setrvání na stávající hodnotě 114.8 bodů.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v USA - kvartální

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v USA. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny ve středu 28. 02. 2024 ve 14:30 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá nárůst o 3,3%.

 

Výrobní index nákupních manažerů (PMI) v EU a USA - měsíční

Manufacturing PMI odráží aktivitu obchodních manažerů v daných oblastech ve stanoveném měsíci. Index se používá při hodnocení vývoje průmyslového sektoru. Hodnoty nad 50 můžou mít pozitivní vliv na kotace v EUR a USD. Data tohoto indexu budou zveřejněna: pro EU v pátek 01. 03. 2024 v 10:00 CET. Podle analytiků se očekává setrvaní hodnoty na 46,1 bodech. Pro USA v pátek 01. 03. 2024 v 16:00 CET. Podle analytiků se očekává mírný nárůst hodnoty z 49,1 na 49,5 bodů.