Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 13. května

finance výhled FX24

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančního trhu v tomto týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako dvacátý v pořadí očekávají mimo jiné vstoupení šéfa centrální banky Spojených států amerických Federal Reserve System (FED) pana Jerome Powella, který by mohl poskytnout bližší signál ohledně úrokových sazeb v USA. V začátku tohoto 20.týdne roku 2024 udržuje americký dolar (USD) stále relativně velmi silnou směnnou hodnotu, avšak přesto jednotné evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) posílila.

Aktuálně v průběhu začátku evropského pondělního odpoledne dne 13.května letošního roku 2024, zhruba v čase 12:45 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,078 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o+ě 0,084 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na hodnotě bodového stavu ve výši 105,28 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančního trhu v tomto 20.týdnu roku 2024 mimo jiné očekávají následující události :

 

Nezaměstnanost ve Velké Británii - měsíční

Míra nezaměstnanosti ukazuje počet nezaměstnaných osob v procentech populace v produktivním věku. Výpočet se provádí měsíčně. Nezaměstnaní jsou definováni jako osoby ve věku od 15 do 74 let, které nejsou v současné době zaměstnány, i když jsou k dispozici pro práci a aktivně ji hledají. Růst indikátoru může mít negativní vliv na kotace v librách. Hodnota indexu bude zveřejněna v úterý 14. 05. 2024 v 08:00 CET a očekává se hodnota indexu 4,3%.

 

Index Výrobních cen v USA - měsíční

Tato data jsou ukazují změny cen hotových výrobků a služeb prodaných výrobci. Jedná se o hlavní ukazatel spotřebitelské inflace – když výrobci účtuj více za své zboží a služby, přenáší se obvykle vyšší náklady na spotřebitele. Tyto údaje budou zveřejněny v úterý 14. 05. 2024 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,2% oproti minulým výsledkům.

 

Projev guvernéra FED Jeroma Powella

Během  projevů guvernéra FEDu trh často zažívá volatilitu, když se obchodníci pokoušejí rozluštit vodítka o úrokových sazbách. Centrální banky kontrolují krátkodobé úrokové sazby, které mají větší vliv na hodnotu národní měny než kdokoli jiný. Projev pana Powella proběhne v úterý 14. 05. 2024 v 16:00 CET v rámci projevu na konferenci asociace „Netherlands‘ Foreign Bankers‘“ (Holandšti zahraniční bankéři) v Amsterodamu.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna ve středu 15. 05. 2024 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,3% oproti minulému měsíci.

 

Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace dolaru. Informace bude zveřejněna ve středu 15. 05. 2024 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,2% oproti minulému měsíci.