Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 8. července

finance výhled FX24

V průběhu evropského rána dne 8. července letošního roku 2024, a to tedy na začátku nového týdne, který je v kalendáři letošního roku 2024 označován jako 28. v pořadí vykazoval dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) dosavadní denní nárůst směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Tento index porovnává hodnotu USD vůči šestici hlavních světových měn a v uvedený den, zhruba v čase 7:50 CET byla jeho bodová hodnota ve výši 104,98 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,1 % bodové hodnoty. Nicméně nervozita investorů z geopolitického vývoje ve světě se ještě na hodnotě USD projeví, uvádějí analytici.

Ekonomičtí zpravodajové v napojení na stratégy devizového trhu k směnné hodnotě USD uvádějí, že investorská nálada ve vztahu k USD je nyní z podstatné části ovlivněna současným geopolitickýcm vývojem ve světě a to zejména ve vztahu ostatních zemí k Ruské federaci a vládci Kremlu panu Vladimíru Putinovi. Zejména se pak  jedná o dnešní setkání premiéra Indie s prezidentem Ruské federace panem Putinem v Moskvě. V minulém týdnu navštívil Rusko maďarský premiér pan Viktor Orbán, kde se v Moskvě setkal s panem Putinem a to v době, kdy Maďarsko předsedá státům EU. Mezitím Turecký prezident Erdogan sděluje, že připravuje schůzku s prezidentem Sýrie panem Asádem, jehož režim je silně nakloněn a podporován Ruskem. Cílem těchto rozhovorů má být vzájemná obchodní spolupráce na základě napravených vztahů mezi Sýrií a Tureckem.

A v neposlední řadě tohoto sledu geopolitických událostí neušla účastníkům finančních trhů skutečnost, kdy ve Francii, zemi platícím jednotnou evropskou měnou euro (EUR) v rámci parlamentních voleb došlo k vítězství krajní levice, která vytvořila spolu se socialisty volební koalici Nová lidová fronta a drtivě porazila krajní pravici zosobněnou paní Marine Le Penovou. Tento výsledek v době narůstající nespokojenosti obyvatel členských zemí EU tak u investorů vyvolává obavy z ruského vlivu na samotné země EU v souvislosti s posilujícími vztahy Ruska a Číny. V průběhu pondělního evropského rána dne 8.7.2024, zhruba v čase 8:08 CET se tak za těchto okolností obchodovala jednotná evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,082 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,185 % kurzu vůči USD.

 

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů v tomto 28. týdnu roku 2024 mimo jiné očekávají následující události :

 

 

Výpověď Jeroma Powella před Senátem

Prezident FEDu Jerome Powell v úterý a ve středu 09. – 10. 07. 2024 vypovídat o pololetní zprávě o měnové politice před bankovním výborem Senátu ve Washingtonu DC. Prezident FEDu, jako hlava centrální banky, má větší vliv na hodnotu měny země než kdokoliv jiný, proto jsou jeho výroky ostře sledovány kvůli předpovědi možné budoucí měnové politiky. Během druhé části výpovědi klade výbor otázky jež nejsou předem známy, což vede k velké volatilitě USD.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v Británii - měsíční

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v dané zemi. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny ve čtvrtek 11. 07. 2024 v 08:00 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá nárůst o 0,2%.

 

Výrobní produkce (manufacturing production) v Británii - měsíční

Manufacturing production odráží změnu v celkové hodnotě, inflací upravené, produkce výroby. Výroba představuje cca 80% celkové produkce a jelikož rychle reaguje na růst a pokles v obchodním cyklu a je v korelaci s podmínkami spotřebitele, jako je úroveň zaměstnanosti a změny mezd, jedná se o hlavní ukazatel ekonomického zdraví. Hodnoty indexu bude zveřejněny ve čtvrtek 11. 07. 2024 v 08:00 CET a očekává se nárůst o 0,3% oproti minulému měsíci.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna ve čtvrtek 11. 07. 2024 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,2% oproti minulému měsíci.

 

Index Výrobních cen v USA - měsíční

Tato data jsou ukazují změny cen hotových výrobků a služeb prodaných výrobci. Jedná se o hlavní ukazatel spotřebitelské inflace – když výrobci účtuj více za své zboží a služby, přenáší se obvykle vyšší náklady na spotřebitele.  Tyto údaje budou zveřejněny v pátek 12. 07. 2024 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,1% oproti minulým výsledkům.