Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 9. září

finance výhled FX24

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako 37.v pořadí je stále v duchu investorského sentimentu vážných obav z vývoje globální ekonomiky potencionálně směřující do cyklu hospodářské recese. Vyjma tohoto je investorská nálada stále ovlivněna posledním vývojem obchodních vztahů USA a Číny spolu se situací v Evropě ohledně Brexitu. Na základě těchto skutečností se pak na mezinárodním devizovém trhu v průběhu pondělního evropského rána dne 9.9.2019, zhruba v čase 7:06 CET obchodoval globální měnový pár EUR/USD v kurzu 1,1026 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,01 % kurzu vůči USD.

Investoři tak v nadcházejícím 37.týdnu roku 2019 mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend finančních trhů :

 

Výrobní produkce ve Velké Británii - měsíční

Manufacturing Production index vyjadřuje změnu hodnoty zboží vyrobeného ve zpracovatelském sektoru britského průmyslu v daném měsíci ve srovnání s předchozím měsícem. Výroba (výroba potravin, léčiv, lehkého průmyslu, zpracování kovů atd.) Představuje asi 80% celkové průmyslové výroby ve Velké Británii. Růst ukazatele může mít pozitivní vliv na librové kotace. Informace bude zveřejněna v pondělí 9.9.2019 v 9:30 CET a podle odhadů se očekává růst hodnoty indexu ze současných -0,2% na 0,8%.

 

Změna počtu žadatelů o sociální dávky ve Velké Británii - měsíční

Claimant Count Change index představuje změnu počtu osob žádajících o dávky v nezaměstnanosti během daného měsíce. Zvýšení počtu žadatelů je známkou slabosti trhu práce a může mít negativní vliv na librové kotace. Informace bude zveřejněna v úterý 10.9.2019 v 9:30 CET a podle odhadů se očekává pokles ze současných 27,9 tisíce na 16,7 tisíce žadatelů.

 

Pracovní místa v USA - měsíční

JOLTS Job Openings je měsíční zpráva o volných pracovních místech v komerčních, průmyslových a kancelářských oblastech USA. Výpočet zahrnuje všechna volná místa, která jsou otevřena k poslednímu pracovnímu dni měsíce. Ukazatel je zahrnut ve zprávě JOLTS (Job Openings and Job Turnover Survey) na základě průzkumu zaměstnavatelů. Kromě volných pracovních míst zahrnuje i údaje o zaměstnanosti. JOLTS charakterizuje americký trh práce. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Tato informace bude zveřejněna v úterý 10.9.2019 v 15:00 CET a odhaduje se růst hodnoty ze současných 7,348 milionů na 7,429 milionů volných pracovních míst.

 

Tisková konference ohledně monetární politiky Evropské Centrální Banky (ECB)

Tisková konference ECB o měnové politice navazuje na zasedání Evropské centrální banky. Obvykle je pořádaná jejím prezidentem. Jeho komentáře k rozhodnutím o úrokových sazbách mohou ovlivnit volatilitu EUR. Pokud z komentářů vyplývá, že ECB může měnovou politiku v budoucnu zpřísnit, považuje se to za pozitivní pro další vývoj jeho hodnoty. Tisková konference se bude konat ve čtvrtek 12.9.2019 od 13:30 CET po ukončení zasedání Rady Guvernérů ECB, kdy se očekává snížení úrokových sazeb minimálně o 10 bazických bodů na negativní úroveň ve výši – 0,50 % p.a.

 

Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v USA. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace v dolarech. Informace bude zveřejněna v pátek 13.9.2019 v 13:30 CET a podle odhadů se očekává pokles hodnoty indexu z 0,7% na 0,2%.