Výhled ceny ropy dle analytiků je prozatím neurčitý

Úterý 9. července

Oil barel 2 FX24

Ceny ropy během pondělí dne 8.7.2024 po čtyřtýdenním růstu klesly, protože vyhlídky na dohodu o příměří v pásmu Gazy na Blízkém východě, kde stále probíhají válečné boje mezi Izraelci a Palestinci, tak zmírnily napětí v této oblast. Mezitím ovšem investoři hodnotili potenciální narušení dodávek energie do USA v důsledku hurikánu Beryl, kde například v Texasu zůstali desítky tisíc rodin a další odběrová místa bez přívodu elektrické energie. Nyní tak účastníci obchodu s ropou v rámci komoditního trhu očekávají dopady tohoto hurikánu na těžbu ropy a případné omezení dodávek, což by mohlo zvýšit cenu ropy.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 9.července letošního roku 2024, zhruba v čase 7:31 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 82,10 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,28 % své ceny. Tato cena tak představuje dle dat technické analýzy celkový roční růst o + 18,14 % své ceny za posledních 52 týdnů. Ropa WTI zaznamenala růst své ceny od začátku letošního roku 2024 v dynamickém tempo a jen za 6 měsíců a necelé dva týdny její cena vzrostla o + 15,03 % ceny v porovnání s cenou na konci loňského roku 2023. Této aktuální ceny bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru /USD), coby hlavní světové měny globálního komoditního trhu dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla na indexové hodnotě ve výši 105,00 USD bodů s dosavadně vyrovnaným pohybem dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase pohybovala rovněž v mírnějším poklesu své ceny a to zhruba ve stejné intenzitě poklesu jako ropa WTI a na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) byla její cena na hodnotě ve výši 85,57 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,21 % své ceny. Tato současná hodnota severomořské ropy Brent tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční nárůst o + 15,33 % své ceny za posledních 52 týdnů. Od začátku letošního roku 2024 tak nárůst ceny ropy Brent, obdobně jako u ropy WTI zaujímá většinový podíl svého nárůstu ceny v letošním roce 2024 v porovnání s celkovým dosavadním ročním růstem. Cena severomořské ropy Brent od začátku letošního roku 2024 vzrostla o + 12,73 % své ceny v porovnání s cenou v úplném závěru roku 2023. Těchto dnešních cen ropy bylo dosaženo za situace, kdy se v rámci forexových operací devizového trhu pohyboval směnný kurz globálního měnového páru jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) na hodnotě ve výši 1,083 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,046 % kurzu vůči USD.

Rozhovory o americkém plánu příměří, jehož cílem je ukončit devět měsíců starou válku v Gaze, nyní probíhají a zprostředkovávají je Katar a Egypt. „Pokud z jednání o příměří vzejde něco konkrétního, bude to prozatím vyžadovat část geopolitických nabídek z trhu,“ řekl analytik IG Tony Sycamore se sídlem v Sydney. Mezitím pak přístavy Corpus Christi, Houston, Galveston, Freeport a Texas City se již v neděli dne 7.7.2024 uzavřely, aby se připravily na hurikán Beryl, který pak později v pondělí dne 8.7.2024 se dostal na pevninu uprostřed texaského pobřeží mezi Galveston a Corpus Christi. „Týdenní vypořádací ceny naznačují, že se investorům líbilo, co viděli, navzdory předvíkendovému vybírání zisků z ropy, které pokračuje dnes ráno s vyhlídkou na obnovení rozhovorů o příměří mezi Izraelem a Hamásem a uzavření texaských přístavů,“ uvedl. PVM analytik Tamas Varga. Uzavření přístavů by mohlo dočasně zastavit vývoz surového a zkapalněného zemního plynu, dodávky ropy do rafinérií a dodávky motorových paliv z těchto závodů. A právě tyto skutečnosti tak mohou výrazněji ovlivnit potencionální ceny ropy na světovém komoditním trhu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu.