Výhled zvýšené poptávky po ropě snížil její cenu

Úterý 10. listopadu

oil barel FX24

Ceny ropy během evropského rána dne 10.listopadu 2020 klesly neb obavy ze snížené poptávky po palivu se rozplynuly. Podle ekonomických zpravodajů tak investoři očekávají již v blízké budoucnosti rychlý návrat téměř k normálnímu způsobu životu v souvislosti k vysoce pozitivnímu vývoji vakciny proti koronaviru SARS-CoV-2 způsobující v mnoha případech až smrtelné onemocnění Covid-19. Oznámení již několika farmaceutických společností o ukončení klinických testů a přechodu na sériovou výrobu vakcín proti Covid-19 se stal přímo hitem jak v Evropě tak i v USA.

Zejména pak objev a zahájení výroby vakcín společností Pfazer a BioNTech, kdy tyto společnosti udávají úspěšnost v boji proti koronavirové nákaze jako 90 % účinnost jejich vakcinačního séra vzbudil reálnou naději k možnému brzkému návratu k téměř původnímu způsobu života před vypuknutím pandemie Covid-19 v počátku letošního roku 2020. Tato prokázaná a potvrzená skutečnost způsobila to, že investorské obavy ohledně nedostatečné poptávky po ropě se rozplynuly a v důsledku tohoto pak cena ropy na světovém komoditním trhu zamířila směrem dolů. Podle analytiků makléřských společností se nemusí jednat o trvalý jev, nýbrž o krátkodobou reakci trhu na stávající až euforický vztah mezi investory, který nastal po zveřejnění srovnávacích studií jednotlivých farmaceutických společností. Nicméně analytici zároveň upozorňují, že z dlouhodobého investičního horizontu stále platí predikce ceny ropy v obchodním trendu býčího trhu.

Aktuálně se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) v průběhu evropského úterního rána dne 10.11.2020, zhruba v čase 6:46 CET obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 39,77 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 1,37 % své předchozí ceny. Podle údajů technické analýzy tak ropa WTI od začátku letošního roku 2020 vykazuje celkový pokles o – 29,79 % své ceny a v ročním srovnání pak celkový pokles udává percentní vyjádření ve výši – 25,81 % ceny za posledních 52 týdnů. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v udávaném dni a čase taktéž nacházela v obchodním trendu medvědího trhu a její hodnota obchodovaná na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) vykazovala dosavadní denní pokles o – 1,11 % své ceny při stavu ceny ve výši 41,93 USD za barel. Srovnání ceny ropy Brent pak ukazuje její pokles od začátku letošního roku 2020 o – 21,69 % ceny a v ročním srovnání pak jde o pokles ve výši – 27,88 % ceny za posledních 52 týdnů.

Podle údajů ekonomických zpravodajů pět analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank, kteří byli osloveni agenturou Reuters odhadovalo v průměru, že americké zásoby ropy v týdnu do 6. listopadu poklesly o 1,3 milionu barelů. Stávající úterní pokles cen ropy dne 10.11.2020 pak zmírnili komentáře saúdskoarabského ministra energetiky, který v pondělí uvedl, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, společně známí jako OPEC +, kde je zahrnuta i Ruská federace,  mohou vyladit svůj pakt o omezení dodávek, pokud poptávka poklesne před zavedením vakcíny k dispozici. OPEC + souhlasil se snížením dodávek o 7,7 milionu barelů denně od srpna do prosince 2020 a poté od ledna 2021 zmírnil snížení na 5,7 milionu barelů denně. “Pokud se trh s ropou bude nadále hýbat od nynějška po schůzi OPEC + na konci měsíce, mohlo by to být sebepoškozující, protože někteří členové se mohou zdráhat převádět současné škrty do příštího roku, takže trh bude v závěru roku a v prvním čtvrtletí příštího roku, zranitelný “uvedli ekonomové ING ve svém vyjádření.