Výnosy US státních dluhopisů po zprávách o inflaci vzrostly

Pátek 13. října

Bonds

Výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) se ve čtvrtek dne 12.října letošního roku 2023 zvýšily, když investoři zvažovali čerstvá ekonomická data vyplývající z reportování spotřebitelského indexu CPI (Consumer Price Index) poukazujícího na tvrdošíjně vysokou inflaci. Tento index za hodnotící období září letošního roku 2023 tak vykázal meziměsíční nárůst o + 0,4 % a zvýšení o 3,7 % meziročně. Tyto údaje pak byly sice v souladu s očekávaným nárůstem inflace, nicméně ještě o 0,1 % předčily odhady nejpesimističtějších analytiků.

Na základě těchto výsledků a po zveřejnění dat i jádrového CPI, který nezahrnuje ve svém výpočtu ceny potravin a energií a za září 2023 vykázal meziroční inflační nárůst o + 4,1 procenta, dospěli účastníci ve své většině k přesvědčení, že centrální bankéři USA v rámci procesu potlačení inflačních vlivů na ekonomiku Spojených států přistoupí na svém zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) k dalšímu zvýšení úrokových sazeb v USA. Nejbližší zasedání tohoto klíčového výboru FOMC centrální banky Spojených států amerických FED (Federal Reserve System) se má uskutečnit zhruba již za necelé tři týdny na přelomu měsíců října a listopadu letošního roku 2023 a to tradičně jako dvoudenní, ve dnech 31.10. a 1.11.2023 ve Washuingtonu, DC. Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů a zejména pak investoři dluhopisových trhů na tyto skutečnosti zareagovali zvýšeným zájmen o US státní dluhopisy neboť předpokládají po zvýšení úrokových sazeb jejich další nárůst výnosů.

Výnosy amerických státních dluhopisů se v průběhu čtvrtka dne 12.října letošního roku 2023 pohybovaly převážně v obchodním trendu denního nárůstu svých výnosů a například dvouletý US Bond vykázal v průběhu dne 12.10.2023, zhruba v čase začátku evropské noci v 20:53 CET výnos ve výši 5,037 % p.a. a 10-ti letý US Bonds se obchodoval v uvedeném dni a čase na hodnotě svého výnosu ve výši 4,656 % ročně. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 13.října letošního roku 2023, zhruba v čase 7:24 CET se dvouletý US dluhopis na dluhopisovém trhu obchodoval s výnosem ve výši 5,039 % p.a. a 10-ti letý US Bonds vykazoval v rámci obchodu dluhopisového trhu výnos ve výši 4,658 % ročně. Těchto výnosů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala denní bodový pokles o – 0,19 % bodové hodnoty a index DXY byl na bodovém stavu ve výši 106,4 USD bodů. V uvedeném dni a čase se pak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu 1,055 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,20 % kurzu vůči USD.

Současná zpráva Indexu CPI, zveřejněná ve čtvrtek dne 12.10.2023 tak přichází den po zveřejnění žhavějších údajů o velkoobchodních cenách, než se očekávalo, a mohla by poskytnout informace o dalším rozhodnutí o měnové politice Federálního rezervního systému (FED), a tím ovlivnit, zda centrální banka USA zvýší úrokové sazby výše nebo ne. Zápis z posledního zasedání Fedu, které proběhlo v září letošního roku 2023 tzv. minutovník FEDu byl zveřejněn ve středu dne 11.10.2023 a naznačoval, nečlenové výboru FOMC očekávají, že restriktivní politiky zůstanou v platnosti, dokud si nebudou jisti, že inflace směřuje zpět dolů k cílovému rozpětí 2 %.  Monetární politici z FEDu se však rozcházeli v názoru, zda bude k dosažení tohoto cíle zapotřebí další zvýšení úrokových sazeb. Tento rozdíl v názorech se také projevil v komentářích mluvčích Fedu v posledních týdnech, přičemž někteří nechali dveře k dalšímu zvyšování sazeb otevřené, zatímco jiní uvedli, že se domnívají, že sazby byly zvýšeny dostatečně. Nicméně finanční stratégové a většina analytiků investičních společností predikuje další zvyšování úrokových sazeb v USA a tím pádem i ještě silnější směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) a pravděpodobně i vyšší výnosy US státních dluhopisů.