Výnosy US státních dluhopisů se výrazně nezměnily

Pátek 22. září

US Bonds

V průběhu pátečního evropského dopoledne dne 22.září letošního roku 2023 prozatím výnosy amerických státních dluhopisů se jen málo změnily, protože investoři zvažovali, co by mohlo ekonomiku čekat, a zvažovali výhled úrokových sazeb po tomto zasedání centrálních bankéřů USA ve Federálním výboru pro volný trh Federálního rezervního systému (FOMC FED – Federal Open Market Committee Fedral Reserve Systém), které se uskutečnilo ve dnech 19.a 20.9.2023 a ponechalo stávající úrokové sazby v nezměněné výši 5,25 – 5,50 % p.a., avšak s tím, že do konce letošního roku 2023 ještě lze očekávat další zvýšení sazeb.

Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne dne 22.září 2023, zhruba v čase 10:54 CET se většina US státních dluhopisů pohybovala v mírném poklesu svých denních výnosů oproti včerejšímu obchodnímu dni. Například 10-ti letý US státní dluhopis (US 10-YR Bond) se v uváděném dni a čase obchodoval s výnosem ve výši 4,474 % p.a. s dosavadním denním poklesem svého výnosu pouze o – 0,6 bazického bodu. Oproti tomu 30-ti letý US státní dluhopis (US 30-YR Bond) doposud připsal denní výnos o + 0,6 bazického bodu vyšší na hodnotu výnosu 4,558 ročně. Dále pak zvýšil svůj denní výnos tříletý US státní dluhopis a to o + 3,2 bazické body a obchodoval se s výnosem ve výši 5,516 % ročně, oproti tomu dvouletý US státní dluhopis zaznamenal pokles svého výnosu, avšak velmi mírně a to o 1 bazický bod a dosáhl tak ročního výnosu ve výši 4,138 procent.

Těchto výnosů amerických státních dluhopisů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) posilovala. Bodový stav tohoto indexu DXY byl dne 22.9.2023, zhruba v čase 10:54 CET na hodnotě ve výši 105,58 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,21 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu amerického dolaru (USD) s další šesticí hlavních světových měn. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru, coby hlavní měny komoditních trhů pohyboval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,065 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,122 % kurzu vůči USD. Mezinárodní devizový trh v souvislosti s posilujícím USD se také projevil vůči britské libře (GBP), jejíž směnná hodnota obdobně jako euro poklesla a v rámci forexových operací se tento měnový pár GBP/USD obchodoval v kurzu 1,225 USD za GBP s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,339 % kurzu vůči USD.

Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank stávající výši výnosů US státních dluhopisů v posledních dnech ovlivnily faktory ekonomického vývoje Spojených států a zejména nedávné rozhodnutí FOMC FED o sazbách a také údaje z trhu práce v USA. Počáteční čtvrteční týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti ze dne 21.9.2023 byly nižší, než se očekávalo, na 201 000, což někteří obchodníci chápali jako znamení, že k ochlazení ekonomiky, včetně trhu práce, může být zapotřebí další zvýšení úrokových sazeb, což se zatím nestalo a po posledním zasedání FOMC FED, které skončilo ve středu 20.9.2023 zůstaly sazby beze změny. Centrální banka USA FED tak uvedla, že úrokové sazby prozatím ponechá beze změny, ale dodala, že další zvýšení sazeb pravděpodobně přijde letos. FOMC FED také navrhl, že sazby zůstanou vyšší déle, protože snížil počet snížení sazeb, které očekává v příštím roce a to zhruba na dvě procenta.