Výnosy z US státních dluhopisů se prozatím snížily

Středa 31. ledna

usbonds FX24

Výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) ve středu dne 31.ledna letošního roku 2024 klesly, protože investoři očekávají nejnovější rozhodnutí o úrokových sazbách a další pokyny Federálního rezervního systému (FED-Federal Reserve systém, coby centrální banky Spojených států amerických ohledně výhledu měnové politiky. V průběhu již evropského večera po 20.hodině středoevropského času dojde k zveřejnění rozhodnutí Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee), které probíhalo a stále probíhá od 30.1. do 31.1.2024.

Aktuálně v průběhu evropského dopoledne dne 31.ledna letošního roku 2024, zhruva v čase 11:12 CET se výnosy US státních dluhopisů pohybovaly v obchodním trendu medvědího trhu s výjimkou tříměsíčního US dluhopisu, který zvýšil svůj výnos o + 0,021 procenta. Dále pak například 10-ti letý US dluhopis se v uvedeném dni a čase obchodoval s výnosem ve výši 4,024 % p.a. s dosavadním denním poklesem o -0,033 % výnosu. Momentálně tak nejvyšší denní pokles vykazuje dvouletý US státní dluhopis, který snížil svůj výnos o – 0,035 % procenta. Těchto výnosů bylo dosaženo za situace, kdy v uvedeném dni a čase směnná hodnota amerického dolaru posilovala a podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) denní hodnota USD vzrostla o + 0,17 % bodové hodnoty na stav ve výši 103,57 USD bodů.

Za této situace, kdy investoři vyčkávají na rozhodnutí FOMC FED ohledně úrokových sazeb se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru, coby ústřední měny komoditního trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,083 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,111 % kurzu vůči EUR. Na tuto situaci pak zareagoval komoditní trh, a to při obchodování se zlatem, jehož cena se paradoxně i při posilujícím USD zvýšila o + 0,25 % své denní ceny na hodnotu ve výši 2,056 USD za trojskou unci. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu je stávající růst ceny zlata spojen s geopolitickými rizika Blízkovýchodní oblasti spolu s omezením dopravní cesty v Rudém moři. Na základě tohoto pak nyní nefunguje tak zvané inverzní pravidlo, dodávají tito odborníci.

Centrální banka USA Federální rezervní systém (FED) by měl dnes ve středu 31.1.2024 oznámit své nejnovější rozhodnutí o úrokových sazbách a obecně se očekává, že ponechá sazby beze změny, jako to učinil na svých předchozích třech zasedáních FOMC. Investoři také doufají, že centrální banka Spojených států FED poskytne rady ohledně budoucího vývoje měnové politiky a úrokových sazeb v pokynech vydaných spolu s rozhodnutím o sazbách a po zasedání je okomentuje šéf FEDu pan předsedy Fedu Jerome Powell. Ačkoli centrální bankéři USA na posledním zasedání FOMC v prosinci loňského roku 2023 navrhovali snížení sazeb pravděpodobně v roce 2024, neposkytli žádné vodítko o tom, kdy ke snížení úrokových sazeb může dojít. Obchodníci naposledy počítali s přibližně 45% pravděpodobností snížení sazeb na březnovém zasedání FOMC FED. Ovšem členové FOMC FED zatím nevyloučili možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb, které by záviselo na tom, jak se bude vyvíjet ekonomika USA.