Zasedání centrálních bankéřů USA zatím sazby nezměnilo

Čtvrtek 21. září

FED M3 FX24

Centrální banka USA označovaná zkratkou FED, ponechala úrokové sazby na stabilní úrovni, po projednání na svém řádném zasedání klíčového orgánu této banky Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), které proběhlo tradičně jako dvoudenní ve dnech od úterý 19.9. do středy 20.9.2023. Po skončení tohoto jednání pak šéf FEDu pan Jerome Powell na tiskové konferenci oznámil toto rozhodnutí, avšak zároveň naznačil, že do konce letošního roku 2023 stále očekává ještě jedno zvýšení a v příštím roce 2024 bude méně snížení, než bylo dříve uvedeno a úrokové sazby tak po delší dobu zůstanou stále vysoké.

Toto rozhodnutí pochopitelně mělo vliv na obchodní trendy finančních trhů a zejména pak na výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) a směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) v rámci forexových operací devizového trhu. Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 21.9.2023, zhruba v čase 7:28 CET byly výnosu všech US státních dluhopisů v obchodním trendu býčího trhu a jak dvouletý tak tříletý US Bonds překonaly hranici pěti procent ročního výnosu z těchto dluhopisů a 10-ti letý US Bond se obchodoval s výnosem ve výši 4,431 % ročně s dosavadním denním nárůstem o + 8,4 bazického bodu. Směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) v uváděném dni a čase vykazovalo dosavadní denní bodový nárůst o + 0,38 % bodové hodnoty při stavu 105,56 USD bodů. Tento stav se tak projevil i při obchodování s nejrozšířenějším měnovým párem jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), když jejich vzájemný směnný kurz se pohyboval ve výši 1,063 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,235 % kurzu vůči USD.

Spolu s projekcemi úrokových sazeb Federálního rezervního systému, coby centrální banky USA FED (Federal Reserve System), tak také toto zasedání FOMC (Federal Open Market Committee) prudce revidovalo svá očekávání hospodářského růstu pro letošní rok 2023, přičemž se nyní očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) v USA letos v roce 2023 vzroste o 2,1 procenta. To byl více než dvojnásobek červnového odhadu a svědčí to o tom, že členové v nejbližší době neočekávají recesi. Výhled hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států amerických (USA) na rok 2024  z pohledu centrálních bankéřů jako členů Federálního výboru pro volný trh (FOMC) centrální banky USA Federal Reserve System se zvýšil na odhadovaný objem ve výši růsto o  1,5 % z původně odhadovaných 1,1procenta. Vyjma toho, že drží FOMC FED sazby na relativně vysokých úrovních, tak centrální bankéři USA pokračují ve snižování držby dluhopisů FEDu, což je proces, který od června 2022 snížil rozvahu centrální banky Spojených států amerických  Federal Reserve System přibližně o 815 miliard USD.

Z dlouhodobějšího hlediska členové FOMC poukazovali na sazbu fondů 2,9 % v roce 2026. To je nad tím, co Fed považuje za „neutrální“ úrokovou sazbu, která není ani stimulační, ani omezující pro růst. Bylo to poprvé, co výbor poskytl pohled na rok 2026. Dlouhodobě očekávaná neutrální sazba se držela na 2,5 %. „Předseda Powell a FED na dnešním zasedání FOMC vyslali jednoznačně jestřábí poselství vyšší pro delší,“ napsal ekonom Citi group Andrew Hollenhorst. „FED předpovídá, že inflace se bude postupně ochlazovat, zatímco trh práce zůstává historicky napjatý. Ale podle našeho názoru je pravděpodobnější, že trvalá nerovnováha na trhu práce udrží inflaci „zaseknutou“ nad cílem.“, uvedl tento ekonom z bankovní skupiny City group. Nicméně podle ekonomických zpravodajů stávající tak zvaně stabilní výši úrokových sazeb v USA v rozmezí od 5,25 do 5,5 % p.a. většina účastníků finančních trhů vnímá pozitivně ve vztahu k USD, o čemž svědčí i momentální investorská nálada, která již ovšem vyznívá negativně pro evropské trhy a měnu euro (EUR).