Zasedání ECB se tentokrát koná v řeckých Athénách

Středa 25. října

2033

Setkání centrálních bankéřů eurozóny na zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) se v současnosti uskutečňuje jako výjezdní a to do Athén v Řecku. Centrální bankéři z ECB pod vedením prezidentky Evropské centrální banky paní Christine Lagardeové jednají za situace, kdy inflace v eurozóně během měsíce září letošního roku 2023 klesla ze srpnové hodnoty 5,2 % na současnou výši 4,3 % meziročně. Toto měno politické jednání ECB dle analytiků pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny, výsledek jednání bude oznámen ve čtvrtek dne 26.10.2023 v 14:45 CET na tiskové konferenci.

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů tak vyčkávají na konečné rozhodnutí Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) a mezitím se směnný kurz jednotné evropské měny euru (EUR) vůči americkému dolaru (USD), coby světové rezervní měně během středečního evropského rána dne 25.10.2023 ocitl v obchodním trendu posílení hodnoty EUR vůči USD. Tento nejobchodovatelnější měnový pár EUR/USD se tak dne 25.10.2023, zhruba v čase 7:45 CET se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0597 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD. Tohoto směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar  Currency Index) zaznamenala pokles své hodnoty. Aktuálně v uváděném dni a čase byla hodnota tohoto indexu DXY ve výši 106,19 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,08 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Od posledního zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), na kterém se pro zvýšení úrokových sazeb vyslovila jen malá většina členů Rady guvernérů, tak výnosy dluhopisů podstatně vzrostly, což ve Frankfurtu (sídle ECB) vyvolalo určité obavy.  Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank se očekává, že říjnové zasedání letošního roku 2023 Rady guvernérů Evropská centrální banky ponechá úrokové sazby v tomto týdnu na svém zasedání v Aténách na stejné úrovni. Zatímco inflační tlaky polevují a ekonomický výhled se zhoršuje pro eurozónu tj.pro již dvacítku zemí, které sdílejí jednotnou evropskou měnu euro (EUR), tak Rada guvernérů ECB bude trvat na tom, aby sazby držely vysoké po delší dobu, uvádějí tito odborníci. Vzhledem k nedávné volatilitě dluhopisového trhu bude možná nutné odložit řeči o dřívějším ukončení programu kvantitativního zpřísnění, dodávají analytici.

„Rostoucí dlouhodobé úrokové sazby v závislosti na základních příčinách a zvýšená volatilita trhu by tak mohly být hlavními výzvami pro současnou politiku ECB a její úsilí vyhnout se recesi,“ řekl Anatoli Annenkov, hlavní evropský ekonom ze Societe Generale. v předběžné zprávě ECB. Růst výnosů by také mohl zatížit diskuse o tom, zda urychlit redukci bilance ECB. „Vyšší globální výnosy dluhopisů a širší spready nejen pro Itálii nám naznačují, že by mohlo být pro ECB destabilizující zrychlení QT souvisejícího s PEPP – nebo dokonce o této záležitosti velmi podrobně diskutovat na schůzce příští týden,“ řekl Reinhard Cluse. UBS v e-mailu CNBC. PEPP neboli Pandemic Emergency Purchase Programme je flexibilní program nákupu dluhopisů zavedený během pandemie koronaviru. “Pokud by se trhy v nadcházejících týdnech a měsících opět uklidnily, stále bychom viděli šanci, že by ECB mohla nakonec posunout PEPP-QT o několik čtvrtletí dopředu.” Stejně jako QT bude v Aténách velkým tématem otázka, jak dlouho je „déle déle“. Jinými slovy: kdy začnou snižovat sazby? „Rada guvernérů bude opatrná, aby se příliš brzy nesprávně přiklonila ke snížení. Očekáváme první snížení v září příštího roku 2024. Riziko se přesouvá směrem k 24. červnu,“ uvedl hlavní ekonom Deutsche Bank Mark Wall ve výzkumné zprávě.