Zásoby ropy v USA klesly nad očekávání analytiků

Středa 15. května

Oil USA

Podle sdělení API (The American Petroleum Institute) v tomto 20.týdnu roku 2024 klesla zásoba ropy ve Spojených státech amerických (USA) v týdnu končící 3.5.2024 o 3,104 milionu barelů, což je podstatně více než odhadovali finanční stratégové komoditního trhu, kdy ještě v minulém týdnu jejich predikce udávali pokles ve výši 509 tisíc barelů. Pokles zásob ropy v USA očekávali také přímý účastníci komoditního trhu, kteří v anketách ekonomických zpravodajů uváděli pokles okolo 1 milionu barelů a i tento odhad byl nakonec podstatně nižší než skutečnost.

Na tyto skutečnosti zareagoval komoditní trh, kdy v průběhu americké noci z úterý na středu 15.května letošního roku 2024 ceny ropy vzrostly. Aktuálně v průběhu evropského středečního dopoledne dne 15.5.2024, zhruba v čase 10:04 CET se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) pohybovala na hodnotě ve výši 78,46 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,56 % ceny. Tato současná cena podle dat technické analýzy představuje celkový roční nárůst o + 17,61 % ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy WTI podle těchto údajů od začátku letošního roku 2024 vzrostla o + 9,14 % své ceny. Dalším faktorem momentálního zvýšení ceny ropy vyjma stavu zásob ropy v USA byl fakt.že směnná hodnota amerického dolaru zaznamenala mírnější pokles a tato skutečnost se také projevila na současné ceně ropy dle tak zvaného inverzního pravidla.

Aktuálně v uvedeném dni a čase se směnná hodnota amerického dolaru (USD), coby ústřední měna globálního komoditního trhu, podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 104,86 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,15 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Jednou z porovnávaných měn hodnotového koše tohoto indexu je i jednotná evropská měna euro (EUR), která zaujímá výrazný podíl na celkovém hodnocení. Tento tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se pohyboval v uvedeném dni a čase na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,083 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,12 % kurzu vůči USD. Pokles směnné hodnoty vyjma cen ropy se také projevil tradičně v růstu ceny zlata, které se obchodovalo s dosavadním denním růstem o + 0,43 %  své ceny na hodnotě ve výši 2.370,00 USD za trojskou unci. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se obchodovala v průběhu evropského středečního dopoledne na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) dne 15.května letošního roku 2024, zhruba v čase 10:23 CET na hodnotě ve výši 82,67 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,35 % své ceny.

Tato současná cena dle údajů vyplývajících z dat technické analýzy představuje celkový roční nárůst o + 16,69 % své ceny za posledních 52 týdnů. Cena severomořské ropy Brent dle těchto údajů vzrostla od začátku letošního roku 2024 o + 8,24 % své ceny v porovnání s cenou na konci loňského roku 2024. Zveřejněná zpráva API o stavu zásob ropy v USA mimo jiné dále uvádí, že zásoby benzínu se tento týden snížily o 1,269 milionu barelů, což je v rozporu s 1,46 milionu barelů z minulého týdne. K minulému týdnu byly zásoby benzínu podle posledních údajů EIA asi 2 % pod pětiletým průměrem pro toto roční období. Zásoby destilátů vzrostly tento týden o 349 000 barelů ve srovnání s 1,713 milionu barelů z minulého týdne. Poslední data EIA ukazují, že destiláty byly v týdnu končícím 3. května 7 % pod pětiletým průměrem. Nicméně zásoby ropy ve Strategické ropné rezervě (SPR) vzrostly k 10. květnu letošního roku 2024 o 0,6 milionu barelů a současné zásoby jsou nyní na objemu ve výši 367,8 milionu barelů, což je nejvyšší zásoba od loňského dubna roku 2023.