Zlato si udržuje překvapivě stále vysokou cenu

Úterý 19. září

GOLD 01.08.16

Cena zlata si během úterního evropského rána dne 19. září letošního roku 2023, i přes obavy investorů před zasedáním centrální banky USA Federal Reserve System (FED) udržuje relativně vysokou výši. Dnes 19.9.2023 začínající zasedání centrálních bankéřů Spojených států a to v rámci pravidelného měno politického jednání Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), které se bude vyjadřovat k současným úrokovým sazbám v USA a popřípadě měnit jejich aktuální výši. Právě výše těchto sazeb ovlivňuje směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) a ta je právě klíčová pro cenu zlata.

Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 19.9.2023, zhruba v čase 7:36 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.952,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,04 % své předchozí ceny. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů komoditního trhu tato aktuální cena zlata v poklesu je pouze drobnou technickou korelací ceny zlata s ohledem na značný potenciál jejího poklesu v případě, kdy zasedání FOMC FED rozhodne o dalším zvýšení úrokových sazeb. V případě, že by se členové FOMC rozhodli pro tuto variantu dalšího zvyšování sazeb, tak cena zlata vzhledem k potenciálu růstu směnné hodnoty USD přestane být po nějaký čas pro investory atraktivní investicí v podobě držení zlata, které netvoří žádný výnos vyjma svého cenového pohybu. Zejména pak nákup zlata bude nevýhodný pro investory z tak zvaně mimo dolarových destinací, čímž se sníží poptávka a dojde poklesu cen zlata na komoditním trhu. Uvádějí ekonomičtí zpravodajové.

Současná cena zlata dle dat technické analýzy vykazuje svůj celkový roční růst o + 11,17 % své ceny za posledních 52 týdnů, avšak od začátku letošního roku 2023 se cena zlata již zvýšila pouze o + 2,21 procenta za posledních 37 týdnů. Aktuálně tak cena investičního zlata se pohybuje v rámci obchodů komoditního trhu v cenovém pásmu od 1.940 do 1.975 USD za trojskou unci a to při současné velmi silné směnné hodnotě amerického dolaru (USD). Směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) dosáhla dne 19.9.2023, zhruba v čase 7:37 CET bodového stavu ve výši 105,20 USD bodů což je dle analytiků z dlouhodobého průměru jedna z nejvyšších hodnot za několik posledních let a přesto si cena investičního zlata udržuje svoji relativně vysokou hodnotu. Tento stav je z velké části způsoben investorským sentimentem s ohledem na značně vysokou celosvětovou inflaci a právě zlato je investorsky považována za uchovavatele trvalé finanční hodnoty. Nicméně rostoucí směnná hodnota USD tvoří obchody se zlatem méně atraktivní pro mimo dolarové kupce a s tím plně souvisí pravidlo poptávky a nabídky.

Tato situace silného USD se pochopitelně promítá i do směnného kurzu globálního měnového páru a tím je jednotná evropská měna euro (EUR) a americký dolar (USD), který se v uváděném dni a čase obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,131 % kurzu vůči USD. Zatím investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů v drtivé většině očekávají, že FOMC FED ponechá úrokové sazby beze změny, výsledek rozhodnutí se všichni dozví již tuto  středu 20.9.2023, kdy šéf FEDu pan Jerome Powell oznámí toto měno politické rozhodnutí, které tak jako tak bude mít vliv i na cenu zlata. „Projev předsedy Fedu Powella pravděpodobně upozorní na to, že inflační rizika nezmizela, ale jsou v režimu vyčkávání na inflaci,“ řekl pan Michael Langford, investiční ředitel společnosti Scorpion Minerals. Nízké zásoby benzinu a nafty globálně představují v krátkodobém horizontu materiální riziko pro inflační cíle, řekl pan Langford a dodal, že pokud se inflace opět posune podstatně výše, bude obtížnější ji udržet. Tato popisovaná situace panem Langfordem by ovšem byla pozitivním signálem pro potenciál růstu ceny zlata, uvádějí investiční stratégové