Obchodní rallye na komoditním trhu s ropou již začalo

Úterý 8. srpna

Oil barel 2 FX24

Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finančních stratégů investičních bank cena ropy na světovém komoditním trhu v průběhu minulého týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 31.v pořadí začala ustupovat ze svého čtyř měsíčního maxima, avšak v průběhu pondělního odpoledne dne 7.8.2023 a následně během evropské noci na úterý dne 8.8.2023 změnil ochod s ropou svůj obchodní trend do polohy silného býčího trhu a již několik minut po půlnoci v úterý dne 8.srpna 2023 se ropa WTI obchodovala s denním nárůstem o půl procenta své předchozí ceny.

Cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) se tak dne 8.8.2023, zhruba v čase 00:10 GMT ocitla na cenové hodnotě ve výši 82,37 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o 43 centů USD na barel. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala rovněž v nárůstu své ceny a během tohoto času připsala o + 0,4 % vyšší cenu na hodnotu ve výši 85,71 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 37 centů USD na barel. Aktuálmě v průběhu evropského úterního rána dne 8.8.2023, zhruba v čase 6:15 CET se ropa WTI obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 82,06 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,15 % své ceny. Severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala ve výši 85,40 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,07% své ceny.

V současnosti tak ceny ropy prudce rostou, protože trh podporuje snižování produkce, uvedli ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy komoditního trhu. Ceny ropy tak během začátku obchodování v úterý dne 8.8.2023 vzrostly, protože trh podpořil obavy o dodávky vyplývající z omezení produkce Saúdské Arábie a Ruska, uvedli tito odborníci na trh s ropou. Saúdská Arábie, největší světový exportér, uvedla, že prodlouží  dobrovolné snížení těžby ropy o jeden milion barelů denně o další měsíc, včetně září, a dodala, že by mohla prodloužit omezení i po tomto datu nebo provést hlubší snížení těžby v konci letošního září roku 2023. Ruská federace také uvedla, že  v září letošního roku 2023 sníží vývoz ropy o 300 000 barelů denně. „Není překvapivé, že Saúdská Arábie dodržuje svůj závazek snížit produkci vzhledem k její vedoucí roli v OPEC, ale i OPEC+,“ řekl Vivek Dhar, stratég pro těžbu a energetické komodity z Commonwealth Bank of Australia, s odkazem na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a vyjádření jejich spojenců OPEC+, kde v čele stojí právě Ruská federace.

“Rozhodnutí Saúdské Arábie prodloužit omezení těžby do září navzdory tomu, že futures Brent vzrostly nad 80 dolarů za barel, naznačuje, že saudsko-arabské království může cílit na vyšší cenu než 80 dolarů za barel.”, uvedl tento odborník. Ministerský panel OPEC+, který se sešel v pátek dne 4.8.2023, neudělal  žádné změny v současné politice této skupiny v oblasti těžby ropy poté, co saúdské rozhodnutí prodloužit své dobrovolné snížení těžby do září následně vyvolalo toto obchodní rallye s ropou na komoditním trhu. OPEC+ se  na svém posledním plenárním zasedání a to již v červnu letošního roku 2023 dohodl na široké dohodě o omezení dodávek do roku 2024. Pro rok 2023 tato skupina těžařů udržela snížení těžby ropy o 3,66 milionu barelů denně a od ledna 2024 prodloužila a prohloubila snížení o dalších 1,4 milionu barelů denně. Na základě těchto zjištění pak další odborníci na trh s ropou uvádějí, že cena ropy v dlouhodobějším časovém horizontu poroste a během následujících pěti let je třeba počítat s vyšší cenou ropy, avšak zároveň s daleko vyšším výkyvem cen ropy na světovém komoditním trhu v návaznosti na vždy monetární situaci na trhu, zejména s ohledem na pokles poptávky a její následný růst a to ať už uměle vyvolaný či tržně reálný.