Aktuality

CZD 19.02.21

Celosvětový pokles cen akcií vybízí investory k nákupu dluhopisů

Středa 15. června

Současný vývoj globálního finančního trhu znervózňuje nejen profesionální obchodníky a investory, ale i drobné investory a běžné střadatele při aktuálním výprodeji akciového trhu. Podle ukazatelů akciových indexů hlavních světových trhů v celoročním porovnání došlo například u prestižního US akciového indexu DJIA k poklesu o – 11,71 % bodové hodnoty a u indexu NASDAQ, který je složený převážně z akciových titulů technologických společností dokonce došlo jen od začátku letošního roku k poklesu o – 30,79 % bodů v porovnání s koncem loňského roku 2021.

gold-investment FXG

Američtí miliardáři předpokládají růst ceny zlata

Úterý 14. června

Investoři ve Spojených státech amerických a zejména pak významná část amerických miliardářů v čele s panem Davidem Einhornem z Greenlight Capital tvrdí, že cena zlata bude pravděpodobně i nadále vzrůstat neboť centrální banka USA Federal Reserve Systém (FED) i přes neustále zvyšující úrokové sazby nedokáže reálně inflační růst ani zpomalit natožpak zastavit. Právě zlato je považováno již po staletí za bezpečnou investici jako ochrana trvalé finanční hodnoty a tvrzení představitelů centrální banky FED o tak zvaném zkrocení inflace ve Spojených státech pan Einhorn považuje za pouhé „blafování“ ze strana pana Jerome Powella, šéfa FED.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 13. června

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 24.v pořadí byl na devizovém trhu v obchodním trendu výrazněji posilujícího amerického dolaru, kdy směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY v průběhu evropského pondělního rána dne 13.6.2022, zhruba v čase 6:58 CET dosáhla na bodový stav ve výši 104,50 USD s dosavadním denním růstem o + 0,34 % bodů. V důsledku tohoto silného nárůstu směnné hodnoty USD zaznamenali investoři na komoditním trhu pokles cen a to zejména u cen ropy a investičního zlata.

ECB RG FX24

ECB zatím jen oznámila plán zvyšování sazeb

Pátek 10. června

Evropská centrální banka (ECB) po svém včerejším zasedání Rady guvernérů ECB, které uskutečnilo dne 9.6.2022 ve Frankfurtu nad Mohanem na tiskové konferenci po jeho skončení oznámila, že aktuálně ponechává úrokové sazby beze změny nicméně na svém červencovém zasedání již zvýší sazby o 25 bazických bodů a v září letošního roku 2022 bude v tomto zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Reakce devizového trhu ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR) nebyla téměř žádná neboť toto rozhodnutí bylo již předem analytiky predikováno a následně euro mírně posílilo vůči americkému dolaru.

Oil USA

Ceny ropy opět v pohybu

Čtvrtek 9. června

V průběhu středečního obchodování dne 8.června letošního roku 2022 došlo k dalšímu zvýšení cen ropy na komoditním trhu, kdy cena jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak svého evropského protějšku a to severomořská ropa Brent překročily cenovou hranici nad 120 USD za barel. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy obchodování s ropou byl hlavní důvod růstu cen ropy způsoben zvýšenou poptávkou po pohonných hmotách a růstem spotřeby nafty a benzínu ve Spojených státech amerických.

1627

Zákonodárci USA budou opět řešit kryptoměny

Středa 8. června

Zhruba týden po té, co prominentní zástupci technologických společností dopisem Kongresu USA veřejně kritizovali kryptoměny za příliš riskantní a právně neurčené spolu s neprokázaným původem tak přesně naopak aktuálně urgují americké zákonodárce ochránci lidských práv nejen ze Spojených států, ale i z ostatních 20 zemí světa s tvrzením a námitkou, že právě kryptoměny a zejména pak virtuální měna Bitcoin (BTC) jsou potřebné v zemích s nestabilní měnou či s autoritářskými řežimi státního uspořádání. Mezitím se nejobchodovatelnější kryptoměna Bitcoin vrátila nad hranici 30.000 USD za BTC.

USD a JPY FX24

Americký dolar prodlužuje své maximum

Úterý 7. června

Domácí měna Spojených států amerických a hlavní globální komoditní měna americký dolar (USD) prodlužuje své dvacetileté maximum oproti tradiční měně asijského trhu japonskému jenu (JPY). Současná nervozita z celosvětové inflace i přes současné geopolitické a ekonomické krize přesto uchýlila drtivou většinu investorů k finanční orientaci k dolarové zóně. Americký dolar se tak v začátku úterního obchodního dne 7.června letošního roku 2022 vyšplhal b rámci směnného kurzu vůči japonskému jenu nad hranici 130 JPY za USD v obchodním trendu býčího trhu.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 6. června

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 23. v pořadí byl v rámci obchodování devizového trhu ve znamení obchodního trendu momentálního poklesu směnné hodnoty amerického dolaru. V průběhu pondělního evropského rána dne 6.června roku 2022, zhruba v čase 7:48 CET se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,073 USD za EUR s dosavadním denním posílením jednotné evropské měny euro (EUR) o + 0,11 % kurzu vůči americkému dolaru (USD).

CZD zdražování

Finanční analytici a ekonomové čekají další zdražování

Pátek 3. června

Podle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na finanční stratégy a analytiky je zřejmé, že evropští spotřebitelé se vysoce pravděpodobně musí připravit na další růst cen nebo-li na pokračující růst stávající inflace. Míra inflace v Evropské unii v dubnu letošního roku 2022 vystoupala na rekordních 8,1 procenta, což je další nárůst v porovnání s březnem roku 2022. V České republice je pak podle obdobné metodiky výpočtu inflace ve výši 14,2 procenta za duben letošního roku 2022. Avšak analytici upozorňují, že pro potřeby finančního trhu a zejména střadatelů je třeba vycházet z celoroční inflace.