Aktuality

CNB FX24 own  (2)

Ohrožuje současná bankovní krize kurz české koruny ?

Pátek 24. března

Obavy investorů a zejména střadatelů, kteří mají uložené své finanční prostředky a úspory u tradičních komerčních bank v posledních několika málo týdnech výrazně vzrostly a to po té, co v začátku měsíce března letošního roku 2023 zkrachovala v USA kalifornská banka SVB (Silicon Valley Bank) a následoval i pád new yourské banky Signature Bank a do dnes není dořešen osud další americké banky FRB (First Republic Bank). Následně se tento problém okamžité likvidity přenesl do Evropy na druhou nějvětší švýcarskou banku Credit Suisse, kterou nakonec v rámci záchrany převzala největší švýcarská banka UBS.

FED Rate 05.22

Zvyšování úrokových sazeb v USA se patrně blíží ke konci

Čtvrtek 23. března

Tradičně dvoudenní zasedání centrálních bankéřů Spojených států amerických na schůzi členů Federálního výboru pro volný trh Federálního rezervního systému (FOMC FED – Federal Open Market Committee Fedral Reserve System), které probíhalo ve dnech 21.-22.3.2023 rozhodlo o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů neboli o + 0,25 % p.a., což posunulo výši úrokových sazeb do rozmězí od 4,75 – 5,00 procent ročně. V rámci tiskové konference FEDu pak předseda pan Jerome Powell naznačil, že tímto krokem se FOMC FED již velmi blízko přiblížil ke konci zvyšování úrokových sazeb.

Dluhopisy korp. CZD

Krize bankovního sektoru zvýšila zájem o korporátní dluhopisy

Středa 22. března

V první polovině měsíce března letošního roku 2023 pronikly na veřejnost informace o problémech amerických bank a to zejména velké banky orientované na podporu technologických společnosti SVB (Silicon Valley Bank) a dalších dvou bank v USA. Následně pak došlo ke krachu těchto bank a tak ekonomičtí zpravodajové začali spekulovat o podobnostech začátku globální finanční krize v roce 2008. V současnosti se tato tak zvaná vlna obav přelila i do Evropy a v minulém týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 11.v pořadí zasáhla i doposud stabilní a jeden z největších švýcarských bankovních domů Credit Suisse.

Oil barel 2 FX24

Ceny ropy na světovém trhu se začaly stabilizovat

Úterý 21. března

Podle posledních sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností v průběhu úterního evropského rána dne 21.března letošního roku 2023 se ceny ropy na světovém komoditním trhu již začaly stabilizovat. Podíl na ustálení cen ropy podle těchto odborníků má zejména dohoda bankovního sektoru ohledně zmírnění dopadů bankovní krize na švýcarskou banku Credit Suisse, kterou převzala největší banka této evropské alpské země stojící mimo eurozóny banka UBC. Současné ceny ropy sice stále jsou v obchodním trendu medvědího trhu, avšak tempo poklesu je již pod procentem své ceny.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 20. března

V novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 12.v pořadí je od nedělního večera předcházejícího týdne hlavní událostí světový obchod roku, kterým je převzetí švýcarské banky Credit Suisse (CS) bankovní jedničkou této alpské země bankou UBS v hodnotě 3 miliard švýcarských franků (CHF). Transakce obou bank tak odvrátila hrozící krach Credit Suisse, což by představovalo jeden z největších pádů bankovních domů na světě a tato skutečnost tak stabilizovala nejen samotný bankovní sektor, ale rovněž globální finanční trhy.

ECB 08 FX24

Evropská centrální banka opět zvýšila sazby

Pátek 17. března

Čtvrteční zasedání Rady guvernérů ECB (European Central Bank) dne 16.března letošního roku 2023 rozhodlo o dalším zvýšení úrokových sazeb v eurozóně a to o původně odhadovaných 50 bazických bodů neboli o půl procenta ročně. Evropští centrální bankéři tak rozhodly navzdory potížím, které v současnosti zažívá bankovní sektor po pádu bank v USA i Evropa, jenž aktuálně mimo jiné představuje potencionální krach švýcarské banky Credit Suisse jako jedné z desítky největších bank na světě. Na základě této současné bankovní krize tak analytici očekávali mírnější tempo růstu sazeb nebo dokonce nulové zvýšení.

Gold a FED FX24

Růst ceny zlata se prozatím zastavil

Čtvrtek 16. března

Současný růst ceny zlata na světovém komoditním trhu dle vyjádření analytiků makléřských společností si nyní tak zvaně vybírá svoji pausu. Cenové rally růstu ceny investičního zlato se momentálně zastavilo po té co obchodníci a investoři finančního sektoru začali usilovat o větší objasněnost příčin pádu bank ve Spojených státech a zejména Silicon Vally Bank spolu s rozšířením těchto obav na evropský kontinent, kde tuto bankovní krizi představuje obavu z pádu švýcarského bankovního domu Credit Suisse, které na akciovém trhu poklesla hodnota akcií téměř o 30 procent.

usbonds FX24

Dluhopisové trhy vyhlásily konec zvyšování bankovních sazeb

Středa 15. března

Současná sdělení ekonomických zpravodajů z celého světa uvádějí, že cyklus zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank je u konce a to na základě tak zvané signalizace světových dluhopisových trhů. Nicméně finanční stratégové dluhopisového trhu tento okamžitý optimismus nesdílejí a upozorňují na to, že tuto situaci dluhopisové trhy sice odhadují správně, ale mílí se v časovém horizontu. Podle analytiků ještě v letošním roce úrokové sazby centrálních bank vzrostou a to zejména, jak ze strany Federal Reserve System v USA, tak i Europen Central Bank v eurozóně.

BTC card

Obavy z bankovní krize v USA zvýšily hodnotu Bitcoinu i zlata

Úterý 14. března

Oznámení o pádu jedné z velkých bank v USA a to SVB (Silicon Valley Bank) a následně dvou menších bank ve Spojených státech, které rovněž podporovali technologické společnosti a start-up podnikání v této oblasti a paradoxně jejich významnou část portfolia tvořil majetek v kryptoměnách, aktuálně způsobilo výrazný nárůst směnné hodnoty virtuálních měn na finančním trhu digitálních měn. Zejména pak silný nárůst ve značném dynamickém tempu zaznamenala nejrozšířenější kryptoměna a to Bitcoin (BTC), vedle kryptoměn díky této obavě z bankovní krize vzrostla též cena zlata již nad hranici 1.900 USD za trojskou unci.