Aktuality

Oil Arab FX24

Slabá poptávka po benzinu v USA snížila ceny ropy

Čtvrtek 5. října

Stávající data ohledně spotřeby pohonných hmot ve Spojených státech amerických ukazují, že poptávka po benzinu vykazuje velmi slabou úroveň. Na tuto skutečnost pak zareagoval již v průběhu středečního dne 4.10.2023 komoditní trh s ropou a cena jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak i severomořské ropy Brent zamířila směrem dolů a to zhruba o 5 USD na barel. Spolu s touto omezenou a sníženou poptávkou po pohonných hmotách v USA také dle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností sehrála svůj význam i zhoršená makroekonomická data globálního vývoje ekonomiky.

Gold a FED FX24

Cena zlata dosáhla sedmi měsíčního minima

Středa 4. října

Současný průběh obchodování se zlatem v rámci globálních komoditních trhů ukázal, že pokles ceny zlata během úterý dne 3.října letošního roku 2023 zpomalil po té, co dosáhla cena zlata svého nového sedmi měsíčního minima. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank tento pokles ceny zlata byl způsoben prakticky několik měsíců po sobě jdoucím tak zvaně nepřetržitým nárůstem výnosů amerických vládních dluhopisů (US Bonds), což je důsledek velmi silné směnné hodnoty amerického dolaru.

USD FX24

Hodnota amerického dolaru dosáhla nového maxima

Úterý 3. října

Americký dolar (USD), coby světová rezervní měna a hlavní měna globálního komoditního trhu dosáhla své nové maximální směnné hodnoty a to na základě pozitivních makro ekonomických dat. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank, tak americký dolar již balancuje poblíž tak zvané intervenční linie vůči japonskému jenu (JPY) ze strany BoJ (Bank of Japan).V důsledku tohoto enormního nárůstu směnné hodnoty USD oslabil zájem investorů o investiční zlato a jeho cena na komoditním trhu klesla pod cenovou hranici 1.900 USD za trojskou unci ještě hlouběji.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 2. října

Nový týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 40. týden v pořadí prozatím stále udržuje velmi silnou směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám. Aktuálně v průběhu pondělního evropského dopoledne dne 2.10.2023, zhruba v čase 11:07 CET byla hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 106,35 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,12 % své bodové hodnoty. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu 1,055 USD za EUR s poklesem EUR o – 0,18 % kurzu vůči USD.

Trh práce USA FB

Akciový trh v USA pod tlakem a investoři vyčkávají

Středa 27. září

Současný stav akciového trhu ve Spojených státech amerických dle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností se dle výsledků úterního obchodního dne 26.9.2023 dostává pod tlak investorů, kteří raději vyčkávají na příznivější data a zejména se snaží odhadnout další vývoj ohledně úrokových sazeb v USA, stanovovaných Federálním výborem pro volný trh centrální banky Spojených států Federal Reserve Systém (FED). Nedávné jednání FOMC FED sice ponechalo sazby beze změny, ale nyní převažuje investorská nálada v poměru 50 ku 50, že další jednání FOMC FED již sazby zvýší.

BTC a USD FX24

Regulace kryptoměn v USA čelí kritice z obou stran

Úterý 26. září

Tak jak se rozšiřuje používání kryptoměn nejen ve Spojených státech amerických, ale prakticky po celém světě, tak zesílil tlak na řešení problémů spojených s držením a obchodováním virtuálních měn nebo-li kryptoměn. Zejména pak v USA nyní probíhá na nejvyšší federální úrovni diskuze v Senátu i Kongresu Spojených států amerických ohledně účinné regulace kryptoměn s tím, že současná legislativa USA neumožňuje dostatečnou kontrolu ze strany Komise pro cenné papíry (SEC -Securities and Exchange Commission), do jejíž kompetence právě kryptoregulace spadá.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 25. září

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 39.v pořadí prozatím ve svém začátku přinesl účastníkům finančních trhů spíše převažující obchodní trend poklesu cen investičních nástrojů a to zejména s ohledem na komoditní trhy, avšak s výjimkou ropy, která stále udržuje svoji cenu v býčím trendu. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank je tento současný stav obchodního trendu z velké části způsoben posilující směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) a to zejména v rámci obchodování na komoditních trzích.

US Bonds

Výnosy US státních dluhopisů se výrazně nezměnily

Pátek 22. září

V průběhu pátečního evropského dopoledne dne 22.září letošního roku 2023 prozatím výnosy amerických státních dluhopisů se jen málo změnily, protože investoři zvažovali, co by mohlo ekonomiku čekat, a zvažovali výhled úrokových sazeb po tomto zasedání centrálních bankéřů USA ve Federálním výboru pro volný trh Federálního rezervního systému (FOMC FED – Federal Open Market Committee Fedral Reserve Systém), které se uskutečnilo ve dnech 19.a 20.9.2023 a ponechalo stávající úrokové sazby v nezměněné výši 5,25 – 5,50 % p.a., avšak s tím, že do konce letošního roku 2023 ještě lze očekávat další zvýšení sazeb.

FED M3 FX24

Zasedání centrálních bankéřů USA zatím sazby nezměnilo

Čtvrtek 21. září

Centrální banka USA označovaná zkratkou FED, ponechala úrokové sazby na stabilní úrovni, po projednání na svém řádném zasedání klíčového orgánu této banky Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), které proběhlo tradičně jako dvoudenní ve dnech od úterý 19.9. do středy 20.9.2023. Po skončení tohoto jednání pak šéf FEDu pan Jerome Powell na tiskové konferenci oznámil toto rozhodnutí, avšak zároveň naznačil, že do konce letošního roku 2023 stále očekává ještě jedno zvýšení a v příštím roce 2024 bude méně snížení, než bylo dříve uvedeno a úrokové sazby tak po delší dobu zůstanou stále vysoké.