Aktuality

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 15. dubna

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančního trhu jsou nyní velmi ovlivněni vývojem v jihovýchodní oblasti Asie a to zejména ohledně eskalace válečného napětí v pásmu Gazy, kde již probíhá otevřený válečný konflikt mezi Izraelci a Palestinci. Situace v této oblasti pak eskalovala vzdušným útokem Iránu na Izarel. V současnosti se zejména americké diplomacii Bílého domu podařilo zastavit odvetu ze strany Izraele. Na tuto skutečnost zmírnění napětí tak následně po růstu cen ropy a zlata zareagovaly ceny těchto komodit částečným poklesem svých hodnot dosažených na globálních komoditních trzích.

ECB RG FX24

Zasedání Evropské centrální banky změny prozatím nepřineslo

Pátek 12. dubna

Rada guvernérů Evropské centrální banky ECB (European Central Bank) ve čtvrtek dne 11.dubna letošního roku 2024 rozhodla ponechat tři základní úrokové sazby ECB beze změny. Došlé informace v zásadě potvrdily předchozí hodnocení střednědobého výhledu inflace ze strany Rady guvernérů. Inflace nadále klesala v důsledku nižší inflace cen potravin a zboží. Toto poslední zasedání Rady guvernérů ECB však podle sdělení ekonomických zpravodajů přineslo jednoznačně silný signál o potencionálním brzkém snížení úrokových sazeb v eurozóně, kdy trh očekává toto snížení již na červnovém zasedání ECB.

ECB and FED FX24 (2)

Úrokové sazby patrně klesnou v USA dříve než v eurozóně

Čtvrtek 11. dubna

Poslední signály finančních stratégů a analytiků finančního trhu uvádějí, že je vysoce pravděpodobný překvapivý krok centrální banky Spojených států amerických Federal Reserve System (FED), že členové klíčového výboru této centrální banky Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee), kteří mají stanovování úrokových sazeb v USA ve své výlučné pravomoci, na svém červnovém zasedání v letošním roce 2024 již sníží úrokové sazby a to dříve než k tomuto rozhodnutí dospějí centrální bankéři v eurozóně z Rady guvernérů Evropské centrální banky ECB (European Central Bank).

gold NP FX24

Cena zlata stále na rekordní hodnotě

Středa 10. dubna

V současnosti tradiční investiční nástroj v rámci komoditního trhu a to investiční zlato zasáhlo rekordně vysokou nákupní dynamiku se značnou absorpcí vlivu geopolitických rizik. Cena zlata i v tomto novém týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako patnáctý v pořadí udržuje relativně vysokou svoji cena na komoditním trhu a doposud stále vykazuje obchodní trend býčího trhu. Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností cena zlata tak nyní již nereflektuje ve spojitosti se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) na tzv. inverzní pravidlo.

58377_US-New-York

Analytici se domnívají, že FED hned tak sazby nesníží

Úterý 9. dubna

Ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank nedávno uvedli, že představitelé centrální banky USA Federal Reserve System (FED) mají pocit, že nyní si již nemohou dovolit se zmýlit a tzv. „pokazit“ trh. Avšak právě tato obava z chyby rozhodnutí členů FOMC FED tak činní monetární politiky FEDu tak opatrnou, až právě tato opatrnost je chybou členů FOMC, která ničí ekonomiku USA skrz vysoké úrokové sazby a silný americký dolar (USD), uvedli finanční stratégové a ekonomové jako například pan George Lagarias, hlavní ekonom Mazars.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 8. dubna

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako již 15.v pořadí vykazovala směnná hodnota amerického dolaru (USD) trend pokračujícího růstu. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byl bodový stav během evropského pondělního rána dne 8.4.2024, zhruba v čase 8:33 CET ve výši 104,34 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V začátku tohoto týdne pak jednotná evropská měna euro (EUR) vykázala svůj pokles vůči USD.

GBP BoE FX24

Devizový stratégové očekávají pokračující pokles britské libry

Pátek 5. dubna

Jedna z nejstarších, stále aktivních evropských měn britská libra (GBP) podle analytiků sice ustála svoji pozici mezi hlavními světovými měnami po odhodu z Evropské unie (EU), označovaný jako tzv. Brexit, ale ve spojitosti se stavem ekonomiky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska tak britská libra (GBP) se již nevrátila na původní směnnou hodnotu vůči americkému dolaru (USD). Podle analytiků současná směnná hodnota GBP vůči USD přibližně odpovídá kurzu osmdesátých let minulého století okolo let 1987. Nicméně po předchozím propadu GBP v konci roku 2022 a začátku roku 2023 je nyní hodnota GBP stabilizovaná.

Oil barel 2 FX24

Ceny ropy vzrostly a prozatím udržují býčí trend

Čtvrtek 4. dubna

V průběhu asijského obchodování čtvrtečního dne 4.4.2024, což odpovídá časnému evropskému ránu a zároveň noci ze středy na čtvrtek na americkém východním pobřeží USA ceny ropy na světovém komoditním trhu vzrostly. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank za tímto cenovým posunem směrem vzhůru jsou obavy investorů, obchodníků s ropou a ostatních účastníků komoditního trhu obchodujících s ropou z nedostatečné nabídky ropy na trhu po prodloužení omezení produkce těžby ropy ze strany OPEC a OPEC +.

126

Objem obchodů s Bitcoinem již dosáhl 35 miliard USD

Středa 3. dubna

Blížící se datum plánovaného půlení BTC označované jako Halving a s tím spojený dynamický růst ceny nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin (BTC) zvýšilo denní objem obchodování na celkovou dosavadní částku ve výši 35 miliard amerických dolarů (USD). V průběhu ledna letošního roku 2024 po zapojení se do trhu kryptoměn bitcoinovými ETF tak denní průměrný objem dosáhl částky téměř 13 miliard USD a v únoru již bylo dosaženo nového rekordu s denním objemem 29 miliard USD. Nyní březnový objem dosavadního denního obchodování v letošním roce 2024 ve výši 35 miliard USD láme další rekordy.