Aktuality

oil barel FX24

Ceny ropy poklesly pod 100 USD za barel

Středa 13. července

Průběh obchodování s ropou na komoditním trhu již od začátku tohoto 28 týdne letošního roku 2022 plně naznačoval obchodní směr medvědího trhu, kdy v průběhu úterního obchodování dne 12.7.2022 ceny ropy a to jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate), tak zejména i severomořské ropy Brent poklesly pod cenovou hranici 100 USD za barel. Důvodem toho cenového „zlevnění“ ropy je pak hlavně obava z výrazného poklesu poptávky v kombinaci s rostoucími zásobami ropy v USA a to v době zpomalení tempa ekonomiky s reálnou hrozbou vzniku celosvětové ekonomické recese.

euro and usd dom.FX24

Euro dosáhlo parity s americkým dolarem

Úterý 12. července

Analytici a finanční stratégové již před několika měsíci tento současný stav stejné směnné hodnoty eura (EUR) a amerického dolaru (USD) predikovali s odhadem, že tato skutečnost může nastat v závěru letošního roku 2022. Již tehdy řada investorů a obchodníků zaznamenala toto upozornění, avšak velká většina účastníků finančních trhů v paritu EUR a USD nevěřila neboť spoléhala na zásah monetární politiky centrální banky eurozóny a EU, avšak Evropská centrální banka (ECB) i přes prolomení paritního pásmu kurzu obou měn ponechala úrokové sazby a svoji monetární politiku beze změny.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 11. července

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 28.v pořadí byl na mezinárodním devizovém trhu ve znamení pokračujícího propadu směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním měnám a zejména pak vůči americkému dolaru /USD). Tento tak zvaně globální měnový pár EUR/USD se v rámci forexových operací již několik dní obchoduje v pásmu paritní hodnoty těchto měn. Euro tak po dvaceti letech od svého zavedení momentálně dosáhlo na svoji nejnižší směnnou hodnotu.

CNB FX24

Vedení ČNB již zasedalo v novém složení

Pátek 8. července

Bankovní rada ČNB (České národní banky) měla ve čtvrtek dne 7.7.2022 své první zasedání v novém složení a to včetně nového guvernéra ČNB pana Aleše Michla. Bankovní rada ČNB si na tomto svém zasedání rozdělila kompetence jednotlivých členů, kdy například sám guvernér ČNB vyjma chodu své kanceláře povede i sekci správní a samostatné odbory interního auditu spolu s agendou lidských zdrojů. Nová více guvernérka Eva Zamrazilová pak bude mít na starosti odbor restrukturalizace a sekci měnovou spolu s péčí o rozpočet a účetnictví.

dollar and euro FX24

Euro vůči americkému dolaru kleslo na nejnižší hodnotu

Čtvrtek 7. července

Jednotná evropská měna euro (EUR), která v letošním roce čerstvě oslavila své dvacetileté zavedení na devizový trh se během již úterý dne 5.7.2022 propadla na svůj historicky nejnižší kurz vůči americkému dolaru (USD), když se tento tak zvaně globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ma hodnotě ve výši 1,0265 USD za EUR. Tohoto kurzu obou měn bylo dosaženo za situace, kdy USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) dosáhl bodového stavu ve výši 106,49 USD bodů s denním nárůstem o + 1,29 % bodové hodnoty.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 4. července

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 27.v pořadí je stále poznamenán investorským sentimentem reálně se blížící hrozby ekonomické recese a dle vyjádření analytiků eurozónu pravděpodobně čeká stagflace. Nejen na základě této situace pak směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) poklesla a tento globální měnový pár se v průběhu evropského pondělního rána dne 4.7.2022, zhruba v čase 7:10 CET obchodoval v kurzu 1,043 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,01 % kurzu vůči USD.

GBP H FX24

Britská libra stále pokračuje ve svém poklesu

Pátek 1. července

Domácí měna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jako jedna z nejstarších tradičních evropských měn britská libra (GBP) pokračuje v poklesu své směnné hodnoty a podle analytiků finanční skupiny Goldman Sachs jen od poloviny března došlo k znehodnocení této měny o více jak pět procent. Britská libra (GBP) podle dat technické analýzy vůči americkému dolaru (USD) od začátku letošního roku 2022 vykázala celkový pokles o více než 9 procent.

BTC FB

Coinbase rozšiřuje svoji působnost na trhu kryptoměn v Evropě

Čtvrtek 30. června

Jedno z nejznámějších a zároveň nejvíce používaných tak zvaných tržišť digitálních měn nebo také burza kryptoměn světa a zejména USA Coinbase zahájila kroky k tomu, aby operace s kryptoměnami mohla provádět v Evropě ještě rozšířeněji.. Za tímto účelem pak v současnosti společnost Coinbase hledá vhodnou licenci formou najmutí regionálního managera, který tak bude dohlížet na evropské finanční operace s virtálnímí měnami v rámci trhu Coinbase. Zároveň tímto krokem Coinbase zejména rozšiřuje svoji působnost mimo území USA a snaží se tak udržet tempo růstu s konkurencí jako jsou zejména Binance, FTX a Crypto.com.

EUR E FX24

Riziko spirálové inflace v Evropě a USD opět posílil

Středa 29. června

Podle vyjádření hlavního ekonoma Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank) pana Philipa Laneho, který vidí značné oboustranné riziko spirálové inflace nejen v eurozóně, ale i v ostatních zemích EU je zpomalení ekonomického růstu zcela nevyhnutelné. Zároveň pan Lane klade tak zvanou řečnickou otázku : „zda Lagardeová bude následovat vícenásobné zvýšení sazeb, když se výhled růstu regionu zhorší“. Finanční analytici pak doplňují, že toto vyjádření na adresu šéfové ECB paní Lagardeové odráží srovnání s americkým FEDem, který zvyšováním úrokových sazeb tlačí ekonomiku USA a americký dolar (USD) tak posílil.