Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 13. května

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančního trhu v tomto týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako dvacátý v pořadí očekávají mimo jiné vstoupení šéfa centrální banky Spojených států amerických Federal Reserve System (FED) pana Jerome Powella, který by mohl poskytnout bližší signál ohledně úrokových sazeb v USA. V začátku tohoto 20.týdne roku 2024 udržuje americký dolar (USD) stále relativně velmi silnou směnnou hodnotu, avšak přesto jednotné evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) posílila.

Eurozone

Inflace v eurozóně se přiblížila představě ECB

Pátek 10. května

Zveřejněná data ohledně stávající míry inflace v eurozóně tak ukazují, že inflace se výrazně přiblížila stanovenému inflačnímu cíli Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank). Tyto poslední údaji ohledně míry inflace v eurozńě jako celku zemí, které používají euro (EUR), coby svoji domácí měnu udávají stav, že míra inflace v eurozóně k dubnu letošního roku 2024 poklesla na hodnotu ve výší 2,4 % meziročně. Nicméně vlivem současného stavu ekonomiky eurozóny a zejména pak pod vlivem monetární politiky ECB k výraznému posílení směnné hodnoty jednotné měny euro (EUR) nedošlo.

USD FX24

Americký dolar stále vykazuje stabilní směnnou hodnotu

Čtvrtek 9. května

V průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 9.května letošního roku 2024 se americký dolar (USD) držel v úzkých pásmech svého kurzovního posunu vůči většině ostatních hlavních světových měn. Tuto situaci pak zdůvodňují ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank a společností tím, že účastníci finančního trhu očekávali klíčová data o inflaci v US a zejména podněty k politice Federálního rezervního systému, zatímco zaměření na masivní rozdíl v úrokových sazbách mezi Japonskem a USA pak pomohlo dosáhnout určitého zisku na japonském jenu (JPY).

gold NP FX24

Cena zlata je prozatím stabilní s mírným růstem

Úterý 7. května

Současná průměrná cena zlata za minulý týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 18.v pořadí byla na hodnotě ve výši 2.280 USD za trojskou unci a v začátku tohoto 19.týdne se cena zlata stabilně udržovala nad touto průměrnou hodnotou, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností. Podle těchto odborníků současnou cenu zlata ovlivňuje vyjma tradiční směnné hodnoty amerického dolaru (USD) ve spojitosti s úrokovými sazbami stanovovaných centrální bankou Spojených států FED, rovněž míra inflace , tak silný vliv stále mají přetrvávající globální bezpečnostní rizika.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 6. května

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 19.v pořadí je stále ovlivněn geopolitickým napětím ohledně probíhající válečného konfliktu Ukrajiny a Ruska, kdy během tohoto víkendu došlo k eskalaci globálního napětí, po té co tajné služby několika západoevropských zemí varovaly své vlády o reálně hrozícím nebezpečí sabotáží a pumových útoků na infrastrukturu zemí EU ze strany speciálních sil Ruské federace. Dále pak v centru pozornosti je dnes zahájená cesta čínského prezidenta pana Xi Jimping po Evropě, která již v pondělí dne 6.5.2024 začala jeho ranním příletem do Paříže.

CNB evening (2)

Česká národní banka snížila úrokové sazby

Pátek 3. května

Centrální bankéři České republiky na svém zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB), které se konalo ve čtvrtek dne 2.května letošního roku 2024 snížili dvoutýdenní Repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Současně Bankovní rada ČNB rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,25 % a lombardní sazby na 6,25 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady, uvádí po skončení tohoto zasedání Bankovní rady ve svém prohlášení ČNB. Toto rozhodnutí o snížení sazeb tak předchází rozhodnutí evropských centrálních bankéřů, kdy ECB o snížení má jednat příští měsíc.

FED

FED vyslal signál o nepravděpodobnosti zvyšování sazeb

Čtvrtek 2. května

Zasedání centrálních bankéřů Spojených států amerických po tradičním dvoudenním jednání Federálního výboru pro otevřený trh centrální banky USA Federálního rezervního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které se uskutečnilo ve dnech 30.dubna až 1.května letošního roku 2024, označované tak jako květnové zasedání FEDu, oznámilo ústy svého šéfa pana Jerome Powella, že je nepravděpodobné, aby dalším krokem jednání centrální banky bylo zvyšování úrokových sazeb. Nicméně právě s ohledem na toto sdělení pak FED ponechal sazby beze změny.

Oil barel 2 FX24

Rozhovory o příměří v Gaze snižují cenu ropy

Úterý 30. dubna

Situace ohledně sporu Izraelců a Palestinců v pásmy Gazy, který vyústil po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamáz na Izrael v říjnu loňského roku 2023 v otevřený válečný konflikt v této Blízkovýchodní oblasti se nyní podle zpravodajů již dostává do fáze možné vzájemně kompromisní dohody, která by v dohledné době mohla nastolit jiné než vojenské řešení celé situace v této oblasti. Nyní je na stole návrh, který Palestině zaručuje propuštění tisíců vězňů zadržovaných Izraelem a 40 denní příměří za propuštění všech izraelských rukojmích zadržovaných palestinským hnutím Hamáz.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 29. dubna

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 18.v pořadí je stále silně poznamenán stavem asijského trhu, kde pod vlivem neúměrně silného amerického dolaru (USD) vůči japonskému jenu (JPY) dochází až k chaotickému obchodování asijských měn, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Dalším silným faktorem ovlivňující současný stav finančních trhů je očekávání rozhodnutí centrální banky Spojených států FED (Federal Reserve Systém) ohledně úrokových sazeb v USA. V neposlední řadě pak účastníci trhu vyčkávají v závěru tohoto týdne na data z trhu páce v USA.