Aktuality

Oil FXG

Obavy z recese omezují růst cen ropy

Úterý 20. prosince

Ceny ropy v průběhu začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako již 51.v pořadí vzrostly, protože investorský sentiment vyjadřoval optimismus kolem Číny v souvislosti s uvolňováním omezujících opatření v rámci pandemie Covid-19 a s tím spojená vyšší poptávka po ropě. Nicméně stále přetrvávají obavy z globální recese, která by výrazně snížila spotřebu pohonných hmot a s tím spojené snížení poptávky po samotné energetické surovině ropě. Podle analytiků a finančních stratégů i přes výkyvy spotřebitelského trhu díky energetické krizi lze očekávat zvýšení cen ropy.

Finance Christmas FX24 (2)

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 19. prosince

Poslední obchodní týden před Vánocemi letošního roku 2022, který je označován v letošním kalendáři jako již 51.týden v pořadí v jeho samém začátku přinesl investorům a obchodníkům devizového trhu prozatím trend posilující jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně se tak tento měnový pár EUR/USD během evropského pondělního rána dne 19.12.2022, zhruba v čase 6:54 CET obchodoval na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,061 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,22 % kurzu vůči USD.

ECB 08 FX24

Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby

Pátek 16. prosince

Ve čtvrtek 15.úrosince letošního roku 2022 na jednání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) bylo schváleno rozhodnutí o dalším zvyšování úrokových sazeb v zemích platících jednotnou evropskou měnou euro (EUR). Toto rozhodnutí evropských centrálních bankéřů přišlo jen den po té, co americká centrální banka Federal Reserve Systém, po svém zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Maeket Committee) ve středu 14.12.2022 oznámila rovněž zvýšení úrokové sazby, Obě centrální banky jak USA FED tak eurozóny ECB shodně zvýšily své základní úrokové sazby o 50 bazických bodů.

FED M3 FX24

Úroková sazba v USA je nyní nejvyšší za posledních 15 let

Čtvrtek 15. prosince

Včerejší středeční oznámení dne 14.prosince letošního roku 2022 o rozhodnutí Federálního výboru pro volný trh centrální banky Spojených států amerických FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které zvýšilo o dalších 50 bazických bodů základní úrokovou sazbu v USA tak představuje nejvyšší úrokovou sazbu za 15 let. V současnosti tak dnes 15.12.2022 od konce včerejší půlnoci východního času Spojených států již je výše základní úrokové sazby stanovené FOMC FED v rozpětí od 4,25 – 4,50 procenta ročně.

NB 09.11.21

Česká koruna jako spící měna a rozvolnění ČNB je vzdálené

Středa 14. prosince

Poslední vývoj směnné hodnoty české koruny (CZK) podle některých analytiků spíše ukazuje na to jako by chtěla česká koruna vůči jednotné evropské měně euro (EUR) „prospat“ konec roku v okolí svého vzájemného směnného kurzu na hodnotě ve výši 24,30 CZK za EUR. Mezitím se ovšem již chystá měno politické zasedání Bankovní rady centrální banky ČR České národní banky (ČNB), které tak bude těsně v předvánočním týdnu 21.12.2022 a podle vyjádření člena Bankovní rady pana Oldřicha Dědka tak rozvolnění měnové politiky je stále vzdálené,

Gold 11.15 FX24

Cena zlata se ocitla o něco výše

Úterý 13. prosince

Obchodníci se zlatem na komoditních trzích během evropského úterního rána dne 13. prosince letošního roku 2022 dosáhli nárůstu ceny investičního zlata a to především díky tak zvaně měkčímu americkému dolaru (USD), nebo-li momentálnímu poklesu směnné hodnoty této hlavní globální komoditní měny, čímž americký dolar bezesporu je. Nicméně investoři byli v rámci probíhající obchodní seance na komoditních trzích opatrní a vyčkávají na údaje o inflaci v USA a zejména pak na rozhodnutí centrální banky Spojených států Federal Reserve System (FED) o úrokových sazbách.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 12. prosince

V tomto obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako již padesátý v pořadí investoři a obchodníci finančních trhů vyčkávají na rozhodnutí o úrokových sazbách centrální banky Spojených států FED (Federal Reserve System), kdy ve středu 14.12.2022 šéf FEDu pan Jerome Powell po zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) oznámí toto rozhodnutí o sazbách. FOMC je jediný orgán v USA, který může rozhodovat o zvýšení či snížení sazeb a je tak odpovědný za monetární politiky Spojených států ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD).

usbonds FX24

S rizikem recese rostou výnosy dluhopisů

Pátek 9. prosince

Zejména drobní střadatelé ve vztahu k stále rekordní výši inflace spolu s investory, kteří ve svém sentimentu mají obavy z potencionálně reálně možné ekonomické recese rozvinutých ekonomik a to zejména jak hospodářství Spojených států amerických tak i členských zemí Evropské Unie. Právě sílící obavy možného hospodářského cyklu recese v USA zvýšily výnosy US státních dluhopisů, které tak vykazující známky reálnosti cyklu recese. Analytici totiž poukazují na to, že jednou z tak zvaně učebnicových příznaků recese je to, že výnosy krátkodobých dluhopisů jsou vyšší než u dlouhodobých.

USD UP FX24

Růst amerického dolaru brzdí obavy z recese

Čtvrtek 8. prosince

Současný růst směnné hodnoty amerického dolaru (USD) je dle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu velmi silně ovlivněn investorským sentimentem, který trpí obavami z potencionálně reálně možné silnější recese ekonomiky Spojených států amerických. Právě tento faktor podle těchto odborníků velmi výrazně zpomaluje možné tempo tak zvaně brzdí růst směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR), které se již vymanilo z paritního pásma.