Aktuality

Oil FX24

Ropa hledá svoji cenu a ta je stále v pohybu

Úterý 31. října

Komoditní trh s ropou během několika málo posledních dní vykázal zvýšenou volatilitu cen jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak severomořské ropy Brent. Tenzi ohledně cen ropy dle analytiků nejvíce způsobilo napětí v Blízkovýchodní oblasti po vypuknutí válečného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou ceny výrazně vzrostly. Ceny ropy zejména rostly po zahájení pozemní operace Izraele na palestinské území pásma Gazy, kdy stále hrozí rozšíření konfliktu v této oblasti. Následně však cena ropy klesla pod tlakem obav z uvolnění značného množství zásob ropy z této Blízkovýchodní oblasti.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 30. října

Týdenní výhled událostí finančního trhu Tento nový obchodní týden, který je v kalendáři letošního roku 2023 označován jako 44. v pořadí přinese rozhodující údaje a to zejména z Spojených států amerických. Mezitím aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 30.října letošního roku 2023, zhruba v čase 6:40 CET stále vykazuje americký dolar (USD) silnou směnnou pozici vůči ostatním světovým měnám a tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD)se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,056 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,057 % kurzu vůči EUR.

ECB E

Evropská centrální banka ponechala sazby na stejné úrovni

Pátek 27. října

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) na svém výjezdním zasedání do řeckých Athén ponechala stávající výši úrokových sazeb neboli, jak prohlásila na čtvrteční tiskové konferenci dne 26.října letošního roku prezidentka ECB paní Christine Lagardeová, že Rada guvernérů rozhodla o ponechání stabilní výše úrokových sazeb v eurozóně. Dále pak ECB zopakovala své poselství, že úrokové sazby na současné úrovni pomohou dostat inflaci k jejímu inflačnímu cíli, tj. dvou procent meziročně, pokud budou „udržovány po dostatečně dlouhou dobu“.

BMW AG

Automobilka BMW čelí vyšetřování ohledně dotací EU

Čtvrtek 26. října

Počátkem tohoto měsíce tj. října letošního roku 2023 zahájila Evropská unie vyšetřování dotací pro elektrická vozidla vyrobená v Číně a následně vyvážená do Evropy, a to v reakci na prudký nárůst dovozu těchto vozidel z Číny do zemí EU. Vzhledem k tomu, že společnost BMW (Bayerische Motoren Werke) AG je spolu s americkou automobilkou Tesla největším zahraničním výrobcem elektromobilů v Číně tak dle zpráv ekonomických zpravodajů společnost BMW chce diverzifikovat svá rizika. Nicméně podle sdělení ředitele BMW Group pana Zipse nejedná se o opuštění Číny či konkrétního regionu této asijské země.

2033

Zasedání ECB se tentokrát koná v řeckých Athénách

Středa 25. října

Setkání centrálních bankéřů eurozóny na zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) se v současnosti uskutečňuje jako výjezdní a to do Athén v Řecku. Centrální bankéři z ECB pod vedením prezidentky Evropské centrální banky paní Christine Lagardeové jednají za situace, kdy inflace v eurozóně během měsíce září letošního roku 2023 klesla ze srpnové hodnoty 5,2 % na současnou výši 4,3 % meziročně. Toto měno politické jednání ECB dle analytiků pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny, výsledek jednání bude oznámen ve čtvrtek dne 26.10.2023 v 14:45 CET na tiskové konferenci.

BTC a USD FX24

Americký dolar klesl a Bitcoin prudce vzrostl

Úterý 24. října

Průběh obchodování na devizových trzích v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 43.v pořadí přinesl investorům, obchodníkům a ostatním účastníkům finančního trhu pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank hlavním důvodem poklesu USD je zvýšená nervozita na trhu ohledně blížícího se data zasedání centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ohledně úrokových sazeb.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 23. října

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 43. v pořadí byla v obchodním trendu svého posilování vůči ostatním světovým měnám dle bodové hodnoty dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 23.10.2023, zhruba v čase 7:00 CET byl tento index DXY na bodovém stavu ve výši 106,30 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,13 % bodové hodnoty.

PKR FX24

Netradiční měna se dosavadně stala světově nejvýkonnější

Pátek 20. října

Podle nedávných sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky devizového trhu se během tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 41.v pořadí stala pákistánská rupie (PKR) nejvýkonnější světovou měnou současnosti. Podle analytiků se odrazila os svého minima kurzu vůči americkému dolaru (USD) a stále tato měna PKR má prostor pro své posilování. Podle údajů skupiny londýnské burzy LSEG (London Stock Exchange Group) měna PKR posílila ze směnné hodnoty 307 PKR za USD, kde se tento kurz pohyboval v září letošního roku 2023 na současný kurz ve výši okolo 275 PKR za USD.

Powell FED

Šéf FEDu se chystá dnes přednést klíčový projev

Čtvrtek 19. října

Předseda Federálního rezervního systému, neboli centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) pan Jerome Powell se chystá dnes ve čtvrtek dne 19. října letošního roku 2023, místního odpoledního času v New Yorku přednést to, co by mohlo být považováno investory a ostatními účastníky finančního trhu klíčovým měno politickým projevem. Finanční trhy do značné míry očekávají, že Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) FED ponechá vyšší sazby ještě delší dobu, ale investoři a obchodníci finančních trhů potvrzení spolu s vysvětlením tohoto budou hledat u šéfa FEDu pana Powella v jeho projevu.